vichan - en to tr_TR translation catalogue (308 entries)

en: %d result in | %d results in
tr_TR[0]: %d sonuç

en: (For file deletion.)
tr_TR: (Dosya silmek için.)

en: (No news to show.)
tr_TR: (Gösterilecek haber yok.)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
tr_TR: Arama büyük-küçük harf duyarlı değildir. Tam bir ifade araması yapmak istiyorsanız "ifade" şekinde arama yapabilirsiniz.

en: (or subnet)
tr_TR: (ya da alt ağ)

en: 1 image reply | %count% image replies
tr_TR[0]: %count% imaj

en: 1 post | %count% posts
tr_TR[0]: %count% gönderi

en: 1 reply | %count% replies
tr_TR[0]: %count% cevap

en: Action
tr_TR: Hareket

en: Actions
tr_TR: Hareketler

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Administration
tr_TR: Yönetim

en: All boards
tr_TR: Tüm tahtalar

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
tr_TR: Bütün hakları saklıdır.

en: Allow thread to be bumped
tr_TR: Konunun yukarı gitmesine izin ver.

en: An error has occured.
tr_TR: Bi hata oluştu.

en: Appeal reason
tr_TR: Müracaat sebebi

en: Appeal time
tr_TR: Müracaat zamanı

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address, across all boards?
tr_TR: Bu IP'nin bütün tahtalardaki girdilerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
tr_TR: Bu IP'den gönderilen her şeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this file?
tr_TR: Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this?
tr_TR: Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to demote yourself?
tr_TR: Kendinizi demote etmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to do that?
tr_TR: Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
tr_TR: Spoiler eklemek istediğinizden emin misiniz?

en: Ban & Delete
tr_TR: Banla & Sil

en: Ban appeal not found!
tr_TR: Müracaat bulunamadı!

en: Ban appeals
tr_TR: Ban kaldırma müracaatları

en: Ban list
tr_TR: Ban listesi

en: Banned!
tr_TR: Ban!

en: Banned?
tr_TR: Ban?

en: Bans
tr_TR: Banlar

en: Board
tr_TR: Tahta

en: Boards
tr_TR: Tahtalar

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Can't build the RecentPosts theme, because there are no boards to be fetched.
tr_TR: Son Gönderiler temasını yükleyemiyoruz, çünkü gösterebileceğimiz hiç tahta yok.

en: Cannot open themes directory; check permissions.
tr_TR: Tema klasörü açılamıyor; izinleri kontrol edin.

en: Change password
tr_TR: Şifreyi değiştir

en: Click to proceed to
tr_TR: Devam etmek için tıklayın

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Config editor
tr_TR: Denetim Masası

en: Configuration
tr_TR: Ayarlar

en: Configuring theme: %s
tr_TR: Tema ayarlanıyor: %s

en: Confirm action
tr_TR: Onayla

en: Continue
tr_TR: Devam

en: Could not find current version! (Check .installed)
tr_TR: Şu anki versiyonu bulamıyoruz! (.installed dosyasını kontrol edin)

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
tr_TR: Gömmeye çalıştığınız video linkinden bişey anlayamadık.

en: Couldn't open board after creation.
tr_TR: Yarattıktan sonra tahtayı açamadık.

en: Create new board
tr_TR: Yeni tahta yarat

en: Create user
tr_TR: Kullanıcı oluştur

en: Currently editing raw HTML.
tr_TR: Şu anda HTML düzenleniyor.

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Database error:
tr_TR: Veritabanı hatası:

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Debug: Recent posts
tr_TR: Debug: Son gönderiler

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Post
tr_TR: Girdiyi sil

en: Delete all posts by IP
tr_TR: Bu IP'den gönderilen her şeyi sil

en: Delete all posts by IP across all boards
tr_TR: Bu IP'nin bütün tahtalardaki gönderilerini sil

en: Delete file
tr_TR: Dosyayı sil

en: Delete forever
tr_TR: Sil

en: Delete user
tr_TR: Kullanıcıyı sil

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Discard abuse report
tr_TR: Suistimal raporunu çöpe at

en: Discard all abuse reports by this IP address
tr_TR: Bu IP adresinden gelen bütün şikayetleri çöpe at

en: Duration
tr_TR: Süresi

en: Edit board
tr_TR: Tahtayı düzenle

en: Edit markup instead?
tr_TR: Bunun yerine markup düzenleyin

en: Edit post
tr_TR: Girdiyi düzenle

en: Edit raw HTML instead?
tr_TR: Bunun yerine HTML halini düzenleyin

en: Edit user
tr_TR: Kullanıcıyı düzenle

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Embed
tr_TR: Göm

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error information
tr_TR: Hata hakkında bilgiler

en: Expired
tr_TR: Süresi bitti

en: Expires
tr_TR: Süresi bitecek

en: Failed to redraw image!
tr_TR: Resmi işlerken, işleyemedik!

en: Failed to resize image!
tr_TR: Resmi yeniden boyutlandıramadık!

en: File
tr_TR: Dosya

en: File:
tr_TR: Dosya:

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Flags
tr_TR: Bayrak

en: Flood detected; Post discarded.
tr_TR: Floodcu pezevenk.

en: From
tr_TR: Şurdan

en: Go back
tr_TR: Geri git

en: Group
tr_TR: Grup

en: IP address
tr_TR: IP adresi

en: IP address notes
tr_TR: IP adres notları

en: IP address/mask
tr_TR: IP adresi/mask

en: Impossible to move thread; there is only one board.
tr_TR: Konuyu nereye taşıyalım; zaten bir tahta var.

en: Impossible to promote/demote user.
tr_TR: Bu kullanıcıyı demote/promote etmek mümkün değil

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Installed theme: %s
tr_TR: Yüklenen tema: %s

en: Invalid board!
tr_TR: Geçersiz tahta!

en: Invalid image.
tr_TR: Geçersiz resim.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
tr_TR: Güvenlik kodu yanlış! Lütfen tekrar deneyin.

en: Invalid username and/or password.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı ve/veya şifre.

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı ve/veya şifre. Kullanıcı hesabınız silinmiş ya da değiştirilmiş olabilir.

en: Invalid/malformed cookies.
tr_TR: Geçersiz ya da bayatlamış kurabiye.

en: It is still pending
tr_TR: Hala bekliyor

en: Last 1 Post | Last %count% Posts
tr_TR[0]: Son %count% gönderi

en: Last action
tr_TR: Son hareket

en: Leave shadow thread
tr_TR: Gölge konuyu bırak

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Lock
tr_TR: Kilitli

en: Lock thread
tr_TR: Konuyu kilitle

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Logout
tr_TR: Çıkış yap

en: Lurk some more before posting.
tr_TR: Katılmadan önce biraz daha dolaşın bakalım.

en: MIME type detection XSS exploit (IE) detected; post discarded.
tr_TR: FATAL ÖRÖR

en: Make thread not sticky
tr_TR: Konuyu yapışmayan yap

en: Make thread sticky
tr_TR: Konuyu yapışkan yap

en: Manage themes
tr_TR: Temaları yönet

en: Manage users
tr_TR: Kullanıcıları yönet

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
tr_TR: Azami dosya boyutu: %maxsz% byte <br> Dosyanızın boyutu %filesz% byte

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Moderation log
tr_TR: Moderasyon logları

en: Move reply
tr_TR: Cevabı taşı

en: Move reply to another board
tr_TR: Cevabı başka tahtaya taşı

en: Move thread
tr_TR: Konuyu taşı

en: Move thread to another board
tr_TR: Konuyu başka bir tahtaya taşı

en: Moved to %s.
tr_TR: %s tahtasına yollandı.

en: Name
tr_TR: İsim

en: New Ban
tr_TR: Yeni Ban

en: New PM for
tr_TR: Yeni Özel Mesaj =>

en: New Reply
tr_TR: Cevapla

en: New Topic
tr_TR: Yeni Konu

en: New ban
tr_TR: Yeni ban

en: New board
tr_TR: Yeni Tahta

en: New note
tr_TR: Yeni not

en: New post
tr_TR: Yeni gönderi

en: New user
tr_TR: Yeni kullanıcı

en: News
tr_TR: Haberler

en: Next
tr_TR: İleri

en: No
tr_TR: Hayır

en: No results.
tr_TR: Sonuç yok.

en: None
tr_TR: Hiç

en: Note
tr_TR: Not

en: Noticeboard
tr_TR: Uyarılar

en: Or URL
tr_TR: ya da Link

en: Other
tr_TR: Diğer

en: PM
tr_TR: ÖM

en: PM inbox
tr_TR: ÖM Kutusu

en: Page not found.
tr_TR: Sayfa bulunamadı.

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Phrase:
tr_TR: İfade:

en: Post news entry
tr_TR: Haber gönder

en: Post search is disabled
tr_TR: Arama kullanılabilir değil.

en: Post to noticeboard
tr_TR: Uyarı gönder

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
tr_TR: Gönderi çok uzun. Görmek için lütfen  <a href="%s">tıklayın</a>.

en: Posting mode: Reply
tr_TR: Gönderi modu: Cevaplama

en: Posts
tr_TR: Gönderiler

en: Prevent thread from being bumped
tr_TR: Konunun yukarı gitmesini engelle

en: Previous
tr_TR: Geri

en: Private message
tr_TR: Özel Mesaj

en: Query too broad.
tr_TR: Çok geniş arama.

en: Raw HTML
tr_TR: Sadece HTML

en: Reason
tr_TR: Sebep

en: Rebuild
tr_TR: Yeniden yapılandır

en: Rebuilt theme: %s
tr_TR: Yapılandırılan tema: %s

en: Recent posts
tr_TR: Son gönderiler

en: Reconfigure
tr_TR: Yeniden ayarla

en: Remove ban
tr_TR: Banı kaldır

en: Reply
tr_TR: Cevapla

en: Reply with quote
tr_TR: Alıntı yaparak yanıtla

en: Report
tr_TR: Şikayet et

en: Report date
tr_TR: Şikayet zamanı

en: Report queue
tr_TR: Şikayet Listesi

en: Reported by
tr_TR: Şikayet eden:

en: Return
tr_TR: Geri dön

en: Return to dashboard
tr_TR: Panele geri dön

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">You may apply the following filters to your searches: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, and <strong>name</strong>. To apply a filter, simply add to your query, for example, <em>name:Anonymous</em> or <em>subject:"Some Thread"</em>. Wildcards cannot be used in filters.
tr_TR: Arama büyük-küçük harf duyarlı değildir.

en: Search results
tr_TR: Arama sonuçları

en: Seen
tr_TR: Görüldü

en: Select board
tr_TR: Tahtayı seçin

en: Send message
tr_TR: Mesaj gönder

en: Set
tr_TR: Ayarla

en: Spoiler File
tr_TR: Spoiler

en: Spoiler Image
tr_TR: Spoiler

en: Staff
tr_TR: Yönetim

en: Status
tr_TR: Durum

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Target and source board are the same.
tr_TR: Kaynak ve hedef tahtası aynı.

en: Target board
tr_TR: Gönderilecek tahta

en: That ban doesn't exist or is not for you.
tr_TR: Böyle bir ban yok, ya da sizin için değil

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
tr_TR:  <a href="%s">Bu dosya </a> bu konuda zaten var!

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
tr_TR:  <a href="%s"> Bu dosya </a> zaten var.!

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
tr_TR: <a href="?/users/%d">Böyle bir mod</a>! zaten var!

en: That post doesn't exist…
tr_TR: Böyle bir girdi yok...

en: That theme doesn't exist!
tr_TR: Böyle bir tema yok.

en: The %s field is required.
tr_TR: %s gerekli.

en: The %s field was invalid.
tr_TR: %s geçersiz.

en: The %s field was too long.
tr_TR: %s çok uzun.

en: The body was too long.
tr_TR: İçerik çok uzun.

en: The body was too short or empty.
tr_TR: İçerik çok kısa ya da bış

en: The file was too big.
tr_TR: Dosyanız çok büyük.

en: The server failed to handle your upload.
tr_TR: Sunucumuz yüklemenizi kaldıramadı.

en: Themes directory doesn't exist!
tr_TR: Tema klasörü yok!

en: There are no active bans.
tr_TR: Aktif ban yok.

en: There are no boards to search!
tr_TR: Arama yapacak tahta yok!

en: There are no reports.
tr_TR: Şikayet yok.

en: There are no themes available.
tr_TR: Kullanılabilir tema bulunmuyor.

en: There is already a %s board.
tr_TR: Zaten %s böyle bir tahta var.

en: There is already a pending appeal for this ban.
tr_TR: Zaten bu ban için bir müracaat var.

en: Thread ID
tr_TR: Konu ID

en: Thread has reached its maximum image limit.
tr_TR: Konu azami resim limitine ulaştı.

en: Thread has reached its maximum reply limit.
tr_TR: Konu azami cevap sayısına ulaştı.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
tr_TR: Konu kilitlendi. Şu an cevaplayamassınız.

en: Thread specified does not exist.
tr_TR: Böyle bir konu yok.

en: Thumbnail
tr_TR: Önizleme

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Too many cites; post discarded.
tr_TR: Çok fazla alıntı var.

en: Too many cross-board links; post discarded.
tr_TR: Çok fazla çapraz tahta linki.

en: Too many links; flood detected.
tr_TR: Çok fazla link var, flood gibi.

en: Type
tr_TR: Tip

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
tr_TR: KULLANICI BU GİRDİ SEBEBİYLE BANLANDI

en: Unban selected
tr_TR: Banı kaldır

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown file extension.
tr_TR: Bilinmeyen dosya uzantısı.

en: Unlock thread
tr_TR: Konunun kilidini aç

en: Unoriginal content!
tr_TR: Özgün olmayan içerik!

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
tr_TR: Özgün olmayan içerik! %d saniye susturuldunuz.

en: Unsupported file format:
tr_TR: Desteklenmeyen dosya uzantısı:

en: Unsupported image format.
tr_TR: Desteklenmeyen resim formatı.

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Use theme
tr_TR: Temayı kullan

en: User account
tr_TR: Kullanıcıhesabı

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Verification
tr_TR: Onaylama

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: View All
tr_TR: Hepsini Gör

en: View all noticeboard entries
tr_TR: Tüm uyarıları gör

en: View more logs for this user.
tr_TR: Bu kullanıcı için daha fazla log görüntüle

en: Wait a while before searching again, please.
tr_TR: Arama yapmadan önce biraz bekleyin.

en: Wrong password…
tr_TR: Yanlış şifre...

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You appealed this ban on
tr_TR: Bu banı kaldırmak için müracaat ettiğiniz tarih

en: You are banned! ;_;
tr_TR: Banlandınız!;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
tr_TR: Susturuldunuz! %d saniyeye geçer.

en: You are not a mod…
tr_TR: Mod değilsiniz ki...

en: You are not banned.
tr_TR: Banlanmadınız.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
tr_TR: Bir seferde sadece %s kullanıcının banını kaldırabilirsiniz. Siz %u kullanıcı denediniz.

en: You are probably seeing this message because Javascript being disabled. This is a necessary security measure to prevent CSRF attacks.
tr_TR: Bu mesajı görüyorsanız büyük ihtimalle Javascript kapalı olduğu içindir. Bu önlemi saldırıları önlemek için aldık.

en: You can't report that many posts at once.
tr_TR: Bu kadar çok girdiyi bir kerede şikayet edemezsiniz.

en: You cannot appeal a ban of this length.
tr_TR: Bu kadar uzun ban için müracaat yapamassınız

en: You cannot appeal this ban again.
tr_TR: Tekrar müracaat edemezsiniz.

en: You didn't make a post.
tr_TR: Bi'şey yapmadınız.

en: You didn't select anything to delete.
tr_TR: Silmek için bir şey seçmediniz.

en: You didn't select anything to report.
tr_TR: Şikayet edecek bir şey seçmediniz.

en: You don't have permission to do that.
tr_TR: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: You have been banned from
tr_TR: Şu tahtadan banlandınız:

en: You have been muted for unoriginal content.
tr_TR: Özgün içerik koymamaktan susturuldunuz.

en: You have submitted the maximum number of ban appeals allowed. You may not appeal this ban again.
tr_TR: Müracaat sınırını aştınız ulan.

en: You last appealed this ban on
tr_TR: Bu ban için müracaatınız en son şu tarihte idi:

en: You look like a bot.
tr_TR: Bot gibi duruyorsunuz burdan.

en: You may appeal this ban again. Please enter your reasoning below.
tr_TR: Tekrar müracaat edebilirsiniz, buyrun.

en: You may appeal this ban. Please enter your reasoning below.
tr_TR: Bu ban için tekrar müracaat edebilirsiniz:

en: You must upload an image.
tr_TR: Bir resim yüklemelisiniz.

en: You seem to have mistyped the verification.
tr_TR: Doğrulamayı yanlış girmiş gibisin.

en: You submitted an appeal for this ban on
tr_TR: Bu banı kaldırmak için müracaat ettiniz tarih

en: You were banned for the following post on
tr_TR: Şu post sebebiyle banlandınız

en: You were banned from
tr_TR: Şu tahtadan banlandınız:

en: You were banned! ;_;
tr_TR: Banlanmıştınız!;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
tr_TR: Silmeden önce %s kadar beklemelisiniz.

en: Your IP address is
tr_TR: IP adresiniz

en: Your IP address is listed in %s.
tr_TR: IP adresiniz %s listesinde.

en: Your ban was filed on
tr_TR: Şu tarihte

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
tr_TR: Tarayıcınız zamanında göndermesi gerekeni göndermedi

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
tr_TR: Tarayıcınız geçersiz bir HTTP referansı yolladı.

en: Your code contained PHP syntax errors. Please go back and correct them. PHP says:
tr_TR: Kodunuz PHP hataları içeriyor. Lütfen geri dönüp düzeltin. PHP:

en: Your request looks automated; Post discarded.
tr_TR: Robot gibi görünüyorsunuz.

en: all boards
tr_TR: tüm tahtalar

en: and
tr_TR: ve

en: and it was denied.
tr_TR: ve geri çevrildi.

en: and it was denied. You may not appeal this ban again.
tr_TR: ve geri çevrildi, tekrar müracaat edemezsiniz.

en: at
tr_TR: .

en: by
tr_TR: tarafından

en: day | days
tr_TR[0]: gün

en: delete
tr_TR: sil

en: deleted?
tr_TR: silindi?

en: edit
tr_TR: düzenle

en: expires
tr_TR: süresi geçecek

en: for an unspecified reason.
tr_TR: sebepsizce.

en: for the following reason:
tr_TR: şu sebepten:

en: from now, which is on
tr_TR: şu andan itibaren başlıyor

en: has since expired. Refresh the page to continue.
tr_TR: süresi doldu. Devam etmek için sayfayı yenileyin.

en: hidden
tr_TR: gizli

en: hour | hours
tr_TR[0]: saat

en: locks thread; replies to it with a link.
tr_TR: Konuyu kilitler ve link ile cevaplar.

en: minute | minutes
tr_TR[0]: dakika

en: never
tr_TR: hiç bir zaman

en: new; optional
tr_TR: yeni; opsiyonel

en: no reason
tr_TR: sebepsizce

en: no subject
tr_TR: konu yok

en: none
tr_TR: yok

en: omitted. Click reply to view.
tr_TR: gizlendi. Görmek için cevaplaya basın.

en: public; attached to post
tr_TR: gelen; gönderiye eklendi

en: remove
tr_TR: kaldır

en: second | seconds
tr_TR[0]: saniye

en: week | weeks
tr_TR[0]: hafta

en: will not expire
tr_TR: süresi geçmeyecek

en: year | years
tr_TR[0]: yıl
