vichan - en to it_IT translation catalogue (324 entries)

en: %d result in | %d results in
it_IT[0]: %d risultato in
it_IT[1]: %d risultati in

en: (For file deletion.)
it_IT: (Per rimozione del file)

en: (No news to show.)
it_IT: (Nessuna notizia da mostrare)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
it_IT: (La ricerca non è case-sensitive ed è basata sulle parole chiave. Per trovare l'esatta frase, usare "Citazioni". Usare un asterisco (*) per il wildcard.)

en: (or subnet)
it_IT: (oppure subnet)

en: 1 image reply | %count% image replies
it_IT[0]: Una risposta con immagine
it_IT[1]: %count% risposte con immagini

en: 1 post | %count% posts
it_IT[0]: 1 post
it_IT[1]: %count% post

en: 1 reply | %count% replies
it_IT[0]: 1 risposta
it_IT[1]: %count% risposte

en: Action
it_IT: Azione

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Active
it_IT: Attivo

en: Administration
it_IT: Amministrazione

en: All boards
it_IT: Tutte le board

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
it_IT: Tutti i marchi, diritti d'autore, commenti e immagini su questa pagina sono posseduti e di responsabilità delle rispettive parti.

en: Allow thread to be bumped
it_IT: Permetti i bump nel thread

en: An error has occured.
it_IT: C'è un errore

en: Appeal reason
it_IT: Motivo dell'appello

en: Appeal time
it_IT: Ora di appello

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address, across all boards?
it_IT: Sicuro di voler eliminare tutti i post di questo IP su tutta la board?

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
it_IT: Sicuro di voler eliminare tutti i post di questo IP

en: Are you sure you want to delete this file?
it_IT: Sicuro di voler eliminare il file?

en: Are you sure you want to delete this?
it_IT: Sicuro di volerlo eliminare?

en: Are you sure you want to demote yourself?
it_IT: Sei sicuro di volerti degradare?

en: Are you sure you want to do that?
it_IT: Sicuro di volerlo fare?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
it_IT: Sicuro di voler contrassegnare il file come spoiler?

en: Ban
it_IT: Banna

en: Ban & Delete
it_IT: Banna ed elimina

en: Ban appeal not found!
it_IT: Appello al ban non trovato!

en: Ban appeals
it_IT: Appelli al ban

en: Ban list
it_IT: Lista ban

en: Banned!
it_IT: Bannato!

en: Banned?
it_IT: Bannato?

en: Bans
it_IT: Ban

en: Boards
it_IT: Board

en: Body
it_IT: Corpo del testo

en: Bump order
it_IT: Ordine per bump

en: Can't build the RecentPosts theme, because there are no boards to be fetched.
it_IT: Non è possibile generare lo stile RecentPost perché non ci sono board da gestire.

en: Cannot open themes directory; check permissions.
it_IT: Non puoi aprire la cartella degli stili; controlla i permessi.

en: Change password
it_IT: Cambia password

en: Click to proceed to
it_IT: Premi per proseguire a

en: Comment
it_IT: Commento

en: Config editor
it_IT: Configurazione editor

en: Configuration
it_IT: Configurazione

en: Configuring theme: %s
it_IT: Configura stile: %s

en: Confirm action
it_IT: Conferma azione

en: Continue
it_IT: Continua

en: Could not auto-orient image!
it_IT: Non è stato possibile trovare il verso dell'immagine!

en: Could not find current version! (Check .installed)
it_IT: Non riesco a trovare la versione corrente! (Controlla .installed)

en: Could not strip EXIF metadata!
it_IT: Non è stato possibile eliminare i metadata del file EXIF!

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
it_IT: URL del video che hai incluso non trovato.

en: Couldn't open board after creation.
it_IT: Non puoi aprire la board dopo la creazione.

en: Create new board
it_IT: Crea una nuova board

en: Create user
it_IT: Crea utente

en: Creation date
it_IT: Data di creazione

en: Currently editing raw HTML.
it_IT: Stai modificando codice HTML.

en: Database error:
it_IT: Errore database:

en: Date
it_IT: Data

en: Debug: Recent posts
it_IT: Debug: Post recenti

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Post
it_IT: Elimina post

en: Delete all posts by IP
it_IT: Elimina tutti i post di questo IP

en: Delete all posts by IP across all boards
it_IT: Elimina tutti i post di questo IP su tutta la board

en: Delete file
it_IT: Elimina file

en: Delete forever
it_IT: Elimina sempre

en: Delete user
it_IT: Elimina utente

en: Demote
it_IT: Degrada

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Discard abuse report
it_IT: Ignora segnalazione

en: Discard all abuse reports by this IP address
it_IT: Ignora tutte le segnalazioni da questo indirizzo IP

en: Don't show my flag
it_IT: Non mostrare la mia bandiera

en: Duration
it_IT: Durata

en: Edit board
it_IT: Modifica board

en: Edit markup instead?
it_IT: Modificare invece il markup?

en: Edit post
it_IT: Modifica post

en: Edit raw HTML instead?
it_IT: Modificare invece l'HTML?

en: Edit user
it_IT: Modifica utente

en: Embed
it_IT: Incluso

en: Error
it_IT: Errore

en: Error information
it_IT: Informazione dell'errore

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expires
it_IT: Scaduti

en: Failed to redraw image!
it_IT: Fallito a ridisegnare l'immagine!

en: Failed to resize image!
it_IT: Fallito a ridimensionare l'immagine!

en: Flag
it_IT: Bandiera

en: Flags
it_IT: Bandiere

en: Flood detected; Post discarded.
it_IT: Flood individuato; Post scartato.

en: From
it_IT: Da

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to top
it_IT: Torna in cima

en: Group
it_IT: Gruppo

en: IP address
it_IT: Indirizzo IP

en: IP address notes
it_IT: Note del indirizzo IP

en: IP address/mask
it_IT: Indirizzo/maschera IP

en: Image size
it_IT: Dimensione immagine

en: Impossible to move thread; there is only one board.
it_IT: Impossibile spostare il thread; c'è solo una board.

en: Impossible to promote/demote user.
it_IT: Impossibile promuovere/degradare l'utente.

en: Install
it_IT: Installa

en: Installed theme: %s
it_IT: Installa stile: %s

en: Invalid board!
it_IT: Board non valida!

en: Invalid flag selection!
it_IT: Selezionata bandiera non valida!

en: Invalid image.
it_IT: Immagine non valida.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
it_IT: Security token invalido! Torna indietro e riprova.

en: Invalid username and/or password.
it_IT: Nome utente e/o password non valido.

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
it_IT: Nome utente e/o password non valido. L'utente potrebbe essere stato eliminato o cambiato.

en: Invalid webm uploaded.
it_IT: Webm non valida inviata.

en: Invalid/malformed cookies.
it_IT: Cookie non validi.

en: It is still pending
it_IT: ed è ancora in attesa

en: Large
it_IT: Grande

en: Last 1 Post | Last %count% Posts
it_IT[0]: Ultimo post
it_IT[1]: Ultimi %count% post

en: Last action
it_IT: Ultima azione

en: Last reply
it_IT: Ultima risposta

en: Leave shadow thread
it_IT: Abbandona Thread Ombra

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Lock
it_IT: Blocco

en: Lock thread
it_IT: Blocca thread

en: Logout
it_IT: Esci

en: Lurk some more before posting.
it_IT: Trattieniti ancora prima di inviare altri post.

en: MIME type detection XSS exploit (IE) detected; post discarded.
it_IT: MIME type detection XSS exploit (IE) trovato; post scartato.

en: Make thread not sticky
it_IT: Togli il thread fissato

en: Make thread sticky
it_IT: Fissa il thread

en: Manage themes
it_IT: Gestisci stili

en: Manage users
it_IT: Gestione utenti

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
it_IT: Dimensioni massime del file: %maxsz% byte<br>Il tuo file: %filesz% byte

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Moderation log
it_IT: Log di moderazione

en: Move reply
it_IT: Sposta risposta

en: Move reply to another board
it_IT: Sposta su un'altra board

en: Move thread
it_IT: Sposta thread

en: Move thread to another board
it_IT: Sposta il thread su un'altra board

en: Moved to %s.
it_IT: Sposta in %s

en: Name
it_IT: Nome

en: New Ban
it_IT: Nuovo ban

en: New PM for
it_IT: Nuovo PM per

en: New Reply
it_IT: Nuova Risposta

en: New Topic
it_IT: Nuovo Topic

en: New ban
it_IT: Nuovo ban

en: New board
it_IT: Nuova board

en: New note
it_IT: Nuova nota

en: New post
it_IT: Nuovo post

en: New user
it_IT: Nuovo utente

en: News
it_IT: Notizie

en: Next
it_IT: Prossimo

en: No results.
it_IT: Nessun risultato.

en: None
it_IT: Nulla

en: Noticeboard
it_IT: Bacheca

en: Or URL
it_IT: O URL

en: Other
it_IT: Altro

en: PM inbox
it_IT: Cartella PM

en: Page not found.
it_IT: Pagina non trovata.

en: Phrase:
it_IT: Frase:

en: Post ID
it_IT: ID post

en: Post deletion is not allowed!
it_IT: La rimozione del post non è permessa!

en: Post news entry
it_IT: Pubblica una nuova voce

en: Post search is disabled
it_IT: Ricerca del post disabilitata.

en: Post to noticeboard
it_IT: Pubblica sulla noticeboard

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
it_IT: Post troppo lungo, premi <a href="%s">qui</a> per vedere tutto il testo.

en: Posting mode: Reply
it_IT: Modalità di posting: Risposta

en: Posts
it_IT: Post

en: Prevent thread from being bumped
it_IT: Impedisci i bump nel thread

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Private message
it_IT: Messaggio privato

en: Promote
it_IT: Promuovi

en: Query too broad.
it_IT: Query troppo lunga.

en: Random
it_IT: Casuale

en: Raw HTML
it_IT: Codice HTML

en: Reason
it_IT: Motivo

en: Rebuild
it_IT: Ricostruisci

en: Rebuilt theme: %s
it_IT: Tema ricostruito: %s

en: Recent posts
it_IT: Post recenti

en: Reconfigure
it_IT: Riconfigura

en: Remove ban
it_IT: Rimuovi ban

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Reply count
it_IT: Conteggio risposte

en: Reply with quote
it_IT: Rispondi citando

en: Report
it_IT: Segnala

en: Report date
it_IT: Segnala data

en: Report queue
it_IT: Coda dei report

en: Reported by
it_IT: Segnalato da

en: Return
it_IT: Torna

en: Return to dashboard
it_IT: Torna alla dashboard

en: Save changes
it_IT: Salva cambiamenti

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">You may apply the following filters to your searches: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, and <strong>name</strong>. To apply a filter, simply add to your query, for example, <em>name:Anonymous</em> or <em>subject:"Some Thread"</em>. Wildcards cannot be used in filters.
it_IT: La ricerca non è case-sensitive ed è basata sulle parole chiave. Per trovare l'esatta frase, usare "Citazioni". Usare un asterisco (*) per il wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">Puoi applicare i seguenti filtri per le tue ricerche: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>soggetto</strong>, e <strong>nome</strong>. Per applicare un filtro, semplicemente aggiungilo alla ricerca, per esempio, <em>nome:Anonymous</em> o <em>Soggetto:"alcuni Thread"</em>. Non è possibile usare i wildchard nei filtri.

en: Search results
it_IT: Cerca risultati.

en: Seen
it_IT: Visto

en: Select board
it_IT: Seleziona board

en: Send message
it_IT: Invia messaggio

en: Set
it_IT: Imposta

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Spoiler File
it_IT: Contrassegna come Spoiler

en: Spoiler Image
it_IT: Immagine sotto spoiler

en: Spoiler file
it_IT: File che contiene Spoiler

en: Status
it_IT: Stato

en: Sticky
it_IT: Fissato

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Target and source board are the same.
it_IT: La board sorgente e destinazione sono la stessa.

en: That ban doesn't exist or is not for you.
it_IT: Quel ban non esiste o non è per te.

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
it_IT: Quel file <a href="%s">esiste già</a> in questo thread!

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
it_IT: Quel file <a href="%s">esiste già</a>!

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
it_IT: Quel mod <a href="?/users/%d">esiste già</a>!

en: That post doesn't exist…
it_IT: Quel post non esiste...

en: That theme doesn't exist!
it_IT: Quello stile non esiste!

en: The %s field is required.
it_IT: Il campo %s è obbligatorio.

en: The %s field was invalid.
it_IT: Il campo %s non era valido.

en: The %s field was too long.
it_IT: Il campo %s era troppo lungo.

en: The body was too long.
it_IT: Il corpo del testo era troppo lungo.

en: The body was too short or empty.
it_IT: Il corpo del testo era troppo corto o vuoto.

en: The file was too big.
it_IT: Il file era troppo grande.

en: The server failed to handle your upload.
it_IT: Il server ha fallito a gestire l'invio.

en: The uploaded webm contains an audio or another type of additional stream.
it_IT: La webm inviata contiene audio o un altro tipo di stream.

en: The uploaded webm is longer than
it_IT: La webm inviata è più punga di

en: Themes directory doesn't exist!
it_IT: Quella cartella non esiste!

en: There are no active bans.
it_IT: Non ci sono ban attivi.

en: There are no boards to search!
it_IT: Non ci sono board da cercare!

en: There are no reports.
it_IT: Non ci sono segnalazioni.

en: There are no themes available.
it_IT: Non ci sono stili disponibili.

en: There is already a %s board.
it_IT: C'è già una %s board.

en: There is already a pending appeal for this ban.
it_IT: C'è già una richiesta in attesa per questo ban.

en: There was a problem processing your webm.
it_IT: C'era un problema nel elaborare la tua webm.

en: Thread ID
it_IT: ID thread

en: Thread has reached its maximum image limit.
it_IT: Il thread ha raggiunto il limite massimo di immagini.

en: Thread has reached its maximum reply limit.
it_IT: Il thread ha raggiunto il limite massimo di risposte.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
it_IT: Thread bloccato. Potresti non poter rispondere in questo momento.

en: Thread specified does not exist.
it_IT: Il thread indicato non esiste.

en: Time
it_IT: Tempo

en: Too many cites; post discarded.
it_IT: Troppe citazioni; post scartato.

en: Too many cross-board links; post discarded.
it_IT: Troppi link ad altre board; post scartato

en: Too many links; flood detected.
it_IT: Troppi link; flood individuato.

en: Type
it_IT: Tipo

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
it_IT: UTENTE BANNATO PER QUESTO POST

en: Unban selected
it_IT: Rimuovi ban selezionato

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown file extension.
it_IT: Estensione del file sconosciuta.

en: Unlock thread
it_IT: Sblocca thread

en: Unoriginal content!
it_IT: Contenuto non originale!

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
it_IT: Contenuto non originale! Sei stato silenziato per %d secondi.

en: Unrecognized file size determination method.
it_IT: Non è stato riconosciuto un metodo per determinare la dimensione del file.

en: Unsupported file format:
it_IT: Formato file non supportato:

en: Unsupported image format.
it_IT: Formato dell'immagine non supportato.

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Use theme
it_IT: Usa stile

en: User account
it_IT: Account utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Verification
it_IT: Verifica

en: Version
it_IT: Versione

en: Very small
it_IT: Molto piccolo

en: View All
it_IT: Mostra tutto

en: View all noticeboard entries
it_IT: Mostra tutte notizie sulla noticeboard

en: View more logs for this user.
it_IT: Guarda più registri di questo utente

en: Wait a while before searching again, please.
it_IT: Attendi un po' prima di ricercare nuovamente, per favore.

en: Wrong password…
it_IT: Password sbagliata...

en: Yes
it_IT: Sì

en: You appealed this ban on
it_IT: Hai fatto ricorso per questo ban il

en: You are banned! ;_;
it_IT: Sei bannato! ;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
it_IT: Sei silenziato. Scade in %d secondi.

en: You are not a mod…
it_IT: Non sei un moderatore...

en: You are not banned.
it_IT: Non sei bannato.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
it_IT: Sei autorizzato a rimuovere il ban da %s utenti per volta. Hai provato a rimuovere il ban da %u utenti.

en: You are probably seeing this message because Javascript being disabled. This is a necessary security measure to prevent CSRF attacks.
it_IT: Probabilmente stai guardando questo messaggio perché Javascript è disabilitato. è una misura di sicurezza al fine di prevenire attacchi CSRF.

en: You can't report that many posts at once.
it_IT: Non puoi segnalare troppo post in una volta.

en: You cannot appeal a ban of this length.
it_IT: Non puoi appellarti a ban di questa lunghezza.

en: You cannot appeal this ban again.
it_IT: Non puoi più appellarti a questo ban.

en: You didn't make a post.
it_IT: Non hai fatto un post.

en: You didn't select anything to delete.
it_IT: Non hai selezionato nulla da eliminare.

en: You didn't select anything to report.
it_IT: Non hai selezionato nulla da segnalare.

en: You don't have permission to do that.
it_IT: Non hai il permesso di farlo.

en: You have attempted to upload too many images!
it_IT: Hai provato a inviare troppe immagini!

en: You have been banned from
it_IT: Sei stato bannato da

en: You have been muted for unoriginal content.
it_IT: Sei stato silenziato per contenuto non originale.

en: You have submitted the maximum number of ban appeals allowed. You may not appeal this ban again.
it_IT: Hai presentato il numero massimo di ricorsi per ban. Non potrai appellarti nuovamente.

en: You last appealed this ban on
it_IT: Il tuo ultimo ricorso per questo ban è al

en: You look like a bot.
it_IT: Sembri un bot.

en: You may appeal this ban again. Please enter your reasoning below.
it_IT: Potrai presentare ricorso per questo ban ancora. Prego inserire le motivazioni sottostante.

en: You may appeal this ban. Please enter your reasoning below.
it_IT: Potrai presentare ricorso per questo ban ancora. Prego inserire le motivazioni sottostante.

en: You must upload an image.
it_IT: Devi inviare una immagine.

en: You seem to have mistyped the verification.
it_IT: Sembra che tu abbia sbagliato il codice di verifica.

en: You submitted an appeal for this ban on
it_IT: Hai presentato ricorso per questo ban il

en: You were banned for the following post on
it_IT: Eri bannato per il seguente post su

en: You were banned from
it_IT: Eri bannato da

en: You were banned! ;_;
it_IT: Eri bannato! ;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
it_IT: Dovrai aspettare ancora %s prima di eliminarlo.

en: Your IP address is
it_IT: Il tuo indirizzo IP è

en: Your IP address is listed in %s.
it_IT: Il tuo indirizzo IP è in lista in %s.

en: Your ban was filed on
it_IT: Il ban è stato archiviato il

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
it_IT: Il browser non ha inviato un dato quando avrebbe dovuto.

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
it_IT: Il browser ha inviato un referer HTTP non valido o assente.

en: Your code contained PHP syntax errors. Please go back and correct them. PHP says:
it_IT: Il codice contiene errori di sintassi PHP. Torna indietro e correggili. PHP dice:

en: Your request looks automated; Post discarded.
it_IT: La richiesta sembra automatica; Post scartato

en: all boards
it_IT: tutte le board

en: and
it_IT: e

en: and it was denied.
it_IT: ed è stato negato.

en: and it was denied. You may not appeal this ban again.
it_IT: ed è stato negato. Non potrai appellarti nuovamente per questo ban.

en: at
it_IT: a

en: by
it_IT: da

en: day | days
it_IT[0]: giorno
it_IT[1]: giorni

en: delete
it_IT: Elimina

en: deleted?
it_IT: Eliminato?

en: edit
it_IT: Modifica

en: exiftool failed!
it_IT: ExifTool ha fallito nel operazione.

en: expires
it_IT: scaduto

en: for an unspecified reason.
it_IT: senza un motivo specifico.

en: for the following reason:
it_IT: per il seguente motivo:

en: from now, which is on
it_IT: da ora, che permane da

en: has since expired. Refresh the page to continue.
it_IT: prima di scadere. Ricarica la pagina per continuare.

en: hidden
it_IT: Nascosto

en: hour | hours
it_IT[0]: ora
it_IT[1]: ore

en: locks thread; replies to it with a link.
it_IT: blocca i thread; risponde con un link.

en: log
it_IT: Registro

en: minute | minutes
it_IT[0]: minuto
it_IT[1]: minuti

en: never
it_IT: mai

en: new; optional
it_IT: nuovo, opzionale

en: no reason
it_IT: nessun motivo

en: no subject
it_IT: nessun oggetto

en: none
it_IT: nulla

en: omitted. Click reply to view.
it_IT: omesso. Premi rispondi per mostrare.

en: public; attached to post
it_IT: pubblico, allegato al post

en: remove
it_IT: Rimuovi

en: second | seconds
it_IT[0]: secondo
it_IT[1]: secondi

en: week | weeks
it_IT[0]: settimana
it_IT[1]: settimane

en: will not expire
it_IT: non scadrà

en: year | years
it_IT[0]: anno
it_IT[1]: anni
