infinity - en to fr_FR translation catalogue (463 entries)

en: %d result in | %d results in
fr_FR[0]: %d résultat en
fr_FR[1]: %d résultats en

en: (For file deletion.)
fr_FR: (Pour supprimer le fichier)

en: (No news to show.)
fr_FR: (Aucune nouvelle à afficher.)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
fr_FR: (La recherche est sensible à la casse et est basée sur les mots clés. Pour rechercher une phrase exacte, utilise les "guillemets". Utilise un astérisque (*) comme joker.)

en: (no comment)
fr_FR: (sans commentaire)

en: (optional)
fr_FR: (optionnel)

en: (or file)
fr_FR: (ou fichier)

en: (or subnet)
fr_FR: (ou subnet)

en: (this board displays your country when you post if this is unchecked)
fr_FR: (cette planche affiche votre pays quand vous envoyez un message sans cocher cette case)

en: (this replaces the thumbnails of your images with question marks)
fr_FR: (ceci remplace les aperçus de vos images par des points d'interrogation)

en: (you can also write sage in the email field)
fr_FR: (vous pouvez également écrire sage dans le champ email)

en: . <a href="https://8ch.net/dnsbls_bypass.php">Try again.</a> If it's not working, email admin@8chan.co for support.
fr_FR: . <a href="https://8ch.net/dnsbls_bypass.php">Essayez encore.</a> Si cela ne fonctionne pas, envoyez un courrier à admin@8chan.co pour obtenir de l'aide.

en: /pol/-style user flags
fr_FR: Drapeaux persos à la /pol/

en: 1 image reply | %count% image replies
fr_FR[0]: 1 image en réponse
fr_FR[1]: %count% images en réponse

en: 1 post | %count% posts
fr_FR[0]: 1 message
fr_FR[1]: %count% messages

en: 1 reply | %count% replies
fr_FR[0]: 1 réponse
fr_FR[1]: %count% réponses

en: <a href="%s" title="View content" target="_new">&gt;&gt;&gt;/%s/</a> %s reported %d time(s).
fr_FR: <a href="%s" title="View content" target="_new">&gt;&gt;&gt;/%s/</a> %s signalé %d fois.

en: = required field
fr_FR: = champ obligatoire

en: Active
fr_FR: Actif

en: All boards
fr_FR: Toutes les planches

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
fr_FR: Tous les droits d'auteurs, marques, commentaires et images de cette page sont détenus par et sont de la responsabilité de leurs titulaires respectifs.

en: Allow PDF uploading
fr_FR: Autoriser la mise en ligne de PDF

en: Allow SWF uploading
fr_FR: Autoriser la mise en ligne de SWF

en: Allow a poster to delete his own posts
fr_FR: Autoriser un utilisateur à effacer ses propres messages

en: Allow posters to post via the Tor onion router
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à envoyer un message via routeur Tor Onion

en: Allow thread to be bumped
fr_FR: Autoriser le rebond du fil

en: Allowed URLs:
fr_FR: URL autorisées :

en: Allowed file types:
fr_FR: Types de fichiers autorisés:

en: Allowed tags:
fr_FR: Étiquettes autorisées :

en: An error has occured.
fr_FR: Une erreur s'est produite.

en: Appeal reason
fr_FR: Raison de la contestation

en: Appeal time
fr_FR: Date de la contestation

en: Archive my board on 8archive.moe
fr_FR: Archiver ma planche sur 8archive.moe

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address, across all boards?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer tous les messages de toutes les planches ayant cette adresse IP ?

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer tous les messages ayant cette adresse IP ?

en: Are you sure you want to delete this file?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer ce fichier ?

en: Are you sure you want to delete this?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer ceci ?

en: Are you sure you want to demote yourself?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir te rétrograder toi-même ?

en: Are you sure you want to do that?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir faire ça ?

en: Are you sure you want to spoiler all images on this post?
fr_FR: Êtes vous sûr de vouloir spoiler toutes les images de ce message ?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir mettre ce fichier sous spoiler ?

en: Automatically convert ... to …
fr_FR: Convertir automatiquement ... en ...

en: Bad request.
fr_FR: Mauvaise requête.

en: Ban
fr_FR: Bannir

en: Ban & Delete
fr_FR: Bannir et supprimer

en: Ban appeal not found!
fr_FR: Contestation de ban non trouvée !

en: Ban appeals
fr_FR: Contestations de ban

en: Ban list
fr_FR: Liste des bans

en: Banned!
fr_FR: Banni !

en: Banned?
fr_FR: Banni ?

en: Board
fr_FR: Planche

en: Board already exists!
fr_FR: La planche existe déjà !

en: Board announcement
fr_FR: Annonce de planche

en: Board configuration
fr_FR: Configuration de la planche

en: Board log
fr_FR: Registre de la planche

en: Board rules permit this content
fr_FR: Les règles de cette planche autorisent ce contenu

en: Boards
fr_FR: Planches

en: Body
fr_FR: Message

en: Bump order
fr_FR: Trier par bump

en: Bypass DNSBL
fr_FR: Contourner le DNSBL

en: Can't build the RecentPosts theme, because there are no boards to be fetched.
fr_FR: Impossible de construire le thème RecentPost, parce qu'il n'y a pas de planche à aller chercher.

en: Cannot open themes directory; check permissions.
fr_FR: Impossible d'ouvrir le répertoire des thèmes ; vérifie les permissions

en: Catalog
fr_FR: Catalogue

en: Change password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Claim
fr_FR: Revendiquer

en: Click to proceed to
fr_FR: Cliquer pour procéder à

en: Close oekaki applet
fr_FR: Fermer l'application oekaki

en: Close window
fr_FR: Fermer la fenêtre.

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Config editor
fr_FR: Éditeur de config

en: Configuring theme: %s
fr_FR: Thème configuré : %s

en: Confirm action
fr_FR: Confirmer cette action.

en: Content is permitted by board rules
fr_FR: Ce contenu est autorisé par les règles de la planche

en: Content is permitted by global rules
fr_FR: Ce contenu est autorisé par les règles globales.

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Could not auto-orient image!
fr_FR: Impossible de réorienter l'image.

en: Could not connect to the database. Please try again later.
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données. Veuillez réessayer plus tard.

en: Could not find current version! (Check .installed)
fr_FR: Version actuelle introuvable ! (Vérifie .installed)

en: Could not find that post.
fr_FR: Message introuvable.

en: Could not strip EXIF metadata!
fr_FR: Impossible de retirer les métadonnées EXIF.

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
fr_FR: L'URL de ta vidéo est impossible à analyser.

en: Couldn't open board after creation.
fr_FR: Ouverture de cette planche impossible après sa création.

en: Country flags
fr_FR: Drapeaux nationaux

en: Create new board
fr_FR: Créer une nouvelle planche

en: Create user
fr_FR: Créer un utilisateur

en: Create your board
fr_FR: Créez votre planche

en: Creation date
fr_FR: Date de création

en: Currently editing raw HTML.
fr_FR: Actuellement en mode HTML brut

en: Dashboard
fr_FR: Panneau de Configuration

en: Database error:
fr_FR: Erreur de la base de donnée:

en: Debug: APC
fr_FR: Débug : APC

en: Debug: Anti-spam
fr_FR: Debug : Anti-spam

en: Debug: Recent posts
fr_FR: Debug : Messages récents

en: Debug: SQL
fr_FR: Debug : SQL

en: Default poster name
fr_FR: Nom d'utilisateur par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Post
fr_FR: Supprimer message

en: Delete all posts by IP
fr_FR: Supprimer tous les messages ayant cette IP

en: Delete all posts by IP across all boards
fr_FR: Supprimer tous les messages ayant cette IP, sur toutes les planches

en: Delete file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Delete forever
fr_FR: Supprimer pour toujours

en: Delete user
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Demote
fr_FR: Rétrograder

en: Dice
fr_FR: Dé

en: Disable images
fr_FR: Désactiver les images

en: Disallow combining characters ("Zalgo", Vietnamese text)
fr_FR: Interdire les signes diacritiques ("Zalgo", caractères vietnamiens)

en: Discard abuse report
fr_FR: Ignorer ce signalement

en: Discard all abuse reports by this IP address
fr_FR: Ignorer tous les signalements de cette adresse IP

en: Discard all abuse reports on this content
fr_FR: Ignorer tous les signalements d'abus concernant ce contenu

en: Display SAGE! after saged posts
fr_FR: Afficher SAGE! après les messages sage

en: Displays all actions to the public
fr_FR: Afficher toutes les actions au public

en: Displays your bans for the public
fr_FR: Afficher vos bans au public

en: Do not bump
fr_FR: Ne pas remonter

en: Don't allow users to repost images
fr_FR: Interdire aux utilisateurs de republier des images

en: Don't show my flag
fr_FR: Ne pas montrer mon drapeau

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Early 404
fr_FR: 404 prématuré

en: Edit banners
fr_FR: Modifier les bannières

en: Edit board
fr_FR: Éditer cette planche

en: Edit board banners
fr_FR: Modifier les bannières de la planche

en: Edit board flags
fr_FR: Modifier les drapeaux de la planche

en: Edit board tags
fr_FR: Modifier les étiquettes de la planche

en: Edit board volunteers
fr_FR: Modifier les volontaires de la planche

en: Edit flags
fr_FR: Modifier les drapeaux.

en: Edit markup instead?
fr_FR: Passer en mode balisage ?

en: Edit post
fr_FR: Éditer message

en: Edit raw HTML instead?
fr_FR: Passer en mode HTML brut ?

en: Edit tags
fr_FR: Modifier les étiquettes

en: Edit user
fr_FR: Éditer l'utilisateur

en: Edit volunteers
fr_FR: Modifier les volontaires

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Embed
fr_FR: Insérer

en: Enable CAPTCHA
fr_FR: Activer le CAPTCHA

en: Enable CAPTCHA for thread creation only
fr_FR: Activer le CAPTCHA seulement pour la création de fil

en: Enable dice rolling
fr_FR: Activer le jet de dé

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error information
fr_FR: Information sur l'erreur

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expires
fr_FR: Expire le

en: Failed to redraw image!
fr_FR: La réécriture de l'image a échoué.

en: Failed to resize image!
fr_FR: Le redimensionnement de l'image a échoué.

en: File
fr_FR: Fichier

en: File too large!
fr_FR: Ficher trop lourd !

en: File:
fr_FR: Fichier :

en: Flag
fr_FR: Drapeau

en: Flag description too long!
fr_FR: Description du drapeau trop longue !

en: Flags
fr_FR: Options

en: Flags must be in PNG format.
fr_FR: Les drapeaux doivent être en format PNG.

en: Flood detected; Post discarded.
fr_FR: Flood détecté ; Message ignoré.

en: Forced anonymous
fr_FR: Anonymat forcé

en: From
fr_FR: De

en: Game
fr_FR: Jeu

en: Global rules permit this content
fr_FR: Les règles globales autorisent ce contenu

en: Go back
fr_FR: Revenir

en: Go to bottom
fr_FR: Aller en bas

en: Go to top
fr_FR: Haut de la page

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Hide country
fr_FR: Masquer le pays

en: Hide from boards index<br/>and do not index in search engines
fr_FR: Masquer au répertoire des boards <br/> et ne pas indexer dans les moteurs de recherche

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: IP address notes
fr_FR: Notes sur l'adresse IP

en: IP address/mask
fr_FR: Adresse IP/Masque

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image wrong size!
fr_FR: Image de mauvaise taille !

en: Impossible to move thread; there is only one board.
fr_FR: Impossible de déplacer ce fil ; il n'y a qu'une seule planche.

en: Impossible to promote/demote user.
fr_FR: Impossible de promouvoir/rétrograder l'utilisateur.

en: Install
fr_FR: Installer

en: Installed theme: %s
fr_FR: Thème installé : %s

en: Invalid URI
fr_FR: URL invalide

en: Invalid board!
fr_FR: Planche invalide.

en: Invalid flag selection!
fr_FR: Drapeau sélectionné invalide !

en: Invalid image.
fr_FR: Image invalide.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
fr_FR: Le jeton de sécurité est invalide. Retourne à la page précédente et recommencer.

en: Invalid subtitle
fr_FR: Sous-titre invalide

en: Invalid title
fr_FR: Titre invalide

en: Invalid username
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide

en: Invalid username and/or password.
fr_FR: Identifiant et/ou mot de passe invalide(s).

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
fr_FR: Identifiant et/ou mot de passe invalide(s). L'identifiant a peut être été supprimé ou modifié.

en: Invalid webm uploaded.
fr_FR: Fichier webm invalide.

en: Invalid/malformed cookies.
fr_FR: Cookies invalides ou mal formés.

en: It is required to enter a subject when starting a new thread on this board.
fr_FR: Il est exigé d'indiquer un sujet en débutant un nouveau fil sur cette planche.

en: It is still pending
fr_FR: Il est toujours en attente

en: Language
fr_FR: Langue

en: Large
fr_FR: Grande

en: Last 1 Post | Last %count% Posts
fr_FR[0]: le dernier message
fr_FR[1]:  %count% derniers messages

en: Last action
fr_FR: Dernière action

en: Last reply
fr_FR: Dernière réponse

en: Leave shadow thread
fr_FR: Laisser un fil fantôme

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Lock
fr_FR: Verrouiller

en: Lock thread
fr_FR: Verrouiller le fil

en: Login
fr_FR: Identifiant

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Lurk some more before posting.
fr_FR: Rôde plus avant de poster.

en: MIME type detection XSS exploit (IE) detected; post discarded.
fr_FR: Exploitation XSS de type MIME (IE) détecté ; Message ignoré.

en: Make thread not sticky
fr_FR: Dé-épingler

en: Make thread sticky
fr_FR: Épingler

en: Manage themes
fr_FR: Gérer les thèmes

en: Manage users
fr_FR: Gérer les utilisateurs

en: Max filesize is
fr_FR: La taille de fichier max est de

en: Max image dimensions are
fr_FR: Les dimensions max d'images sont

en: Max images per post
fr_FR: Images max par message

en: Max threads per hour board-wide
fr_FR: Nombre max de fils par heur sur la planche

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
fr_FR: Taille de fichier maximum : %maxsz% octets<br />La taille de ton fichier : %filesz% octets

en: Moderation log
fr_FR: Registre de modération

en: Move reply
fr_FR: Déplacer la réponse

en: Move reply to another board
fr_FR: Déplacer la réponse sur une autre planche

en: Move thread
fr_FR: Déplacer fil

en: Move thread to another board
fr_FR: Déplacer le fil sur une autre planche

en: Moved to %s.
fr_FR: Déplacé vers %s.

en: Name
fr_FR: Nom

en: New Ban
fr_FR: Nouveau ban

en: New PM for
fr_FR: Nouveau MP pour

en: New Reply
fr_FR: Nouvelle réponse

en: New Topic
fr_FR: Nouveau Fil

en: New ban
fr_FR: Nouveau ban

en: New board
fr_FR: Nouvelle planche

en: New note
fr_FR: Nouvelle note

en: New post
fr_FR: Nouveau message

en: New user
fr_FR: Nouvel utilisateur

en: News
fr_FR: Nouvelles

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No bump
fr_FR: Pas de remontée

en: No country flag
fr_FR: Pas de drapeau national

en: No index
fr_FR: Pas de répertoire

en: No reason given.
fr_FR: Aucune raison n'a été donnée.

en: No results.
fr_FR: Aucun résultat.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Noticeboard
fr_FR: Notes de service

en: Or URL
fr_FR: Ou URL

en: Other
fr_FR: Autre

en: PM
fr_FR: MP

en: PM inbox
fr_FR: Messagerie

en: Page not found.
fr_FR: Page introuvable.

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Phrase:
fr_FR: Phrase :

en: Post ID
fr_FR: Afficher l'ID

en: Post deletion is not allowed!
fr_FR: Supprimer les messages n'est pas autorisé.

en: Post even if blocked
fr_FR: Envoyer même si bloqué

en: Post last edited at
fr_FR: Message édité pour la dernière fois à

en: Post news entry
fr_FR: Poster une nouvelle

en: Post search is disabled
fr_FR: La recherche de message est désactivée

en: Post to noticeboard
fr_FR: Poster une note de service

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
fr_FR: Message trop long. Cliquez <a href="%s">ici</a> pour voir le texte en entier.

en: Poster ID's
fr_FR: ID de l'auteur

en: Posting mode: Reply
fr_FR: Mode de messagerie : Réponse

en: Posts
fr_FR: Messages

en: Prevent thread from being bumped
fr_FR: Interdire les rebonds sur ce fil

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Private message
fr_FR: Message privé

en: Promote
fr_FR: Promouvoir

en: Public bans
fr_FR: Bans publics

en: Query too broad.
fr_FR: Requête trop large.

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Raw HTML
fr_FR: HTML brut

en: Reason
fr_FR: Raison

en: Rebuild
fr_FR: Reconstruire

en: Rebuilt theme: %s
fr_FR: Thème reconstruit : %s

en: Recent posts
fr_FR: Messages récents

en: Reconfigure
fr_FR: Reconfigurer

en: Remove ban
fr_FR: Débannir

en: Replace
fr_FR: Remplace

en: Reply
fr_FR: Réponse

en: Reply count
fr_FR: Nombres de réponses

en: Reply with quote
fr_FR: Répondre en citant

en: Report
fr_FR: Signaler

en: Report date
fr_FR: Date du signalement

en: Report queue
fr_FR: Signalements

en: Report submitted!
fr_FR: Signalement enregistré !

en: Reported by
fr_FR: Signalé par

en: Require image for OP
fr_FR: Exiger une image de l'OP

en: Require subject for OP
fr_FR: Exiger un sujet de l'OP

en: Require user/country flag for all posts
fr_FR: Exiger un drapeau national/perso pour tous les messages

en: Return
fr_FR: Retour

en: Return to dashboard
fr_FR: Retourner au panneau de configuration

en: Rules
fr_FR: Règles

en: Rules will appear at:
fr_FR: Les règles sont consultables à :

en: Save changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">You may apply the following filters to your searches: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, and <strong>name</strong>. To apply a filter, simply add to your query, for example, <em>name:Anonymous</em> or <em>subject:"Some Thread"</em>. Wildcards cannot be used in filters.
fr_FR: (La recherche est sensible à la casse et est basé sur les mots clés. Pour rechercher une phrase exacte, utilise les "guillemets". Utilise un astérisque (*) comme joker.)</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">Tu peux appliquer les filtres suivants à ta recherche :<strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, et <strong>nom</strong>. Pour appliquer un filtre, ajoute le simplement à ta requête, par exemple, <em>name:Anonyme</em> ou <em>subject:"Un sujet"</em>. L'astérisque (*) ne peut pas être utilisé dans les filtres.

en: Search results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Seen
fr_FR: Vu

en: Select board
fr_FR: Sélectionner une planche

en: Send message
fr_FR: Envoyer le message

en: Set
fr_FR: Fixer

en: Show oekaki applet
fr_FR: Afficher l'application oekaki

en: Show only active bans
fr_FR: N'afficher que les bans actifs

en: Show only bans from boards I volunteer on
fr_FR: N'afficher que les bans des planches où je suis volontaire

en: Small
fr_FR: Petite

en: Sorry, max 200 wordfilters allowed.
fr_FR: Navré, ne sont autorisés que 200 wordfilters max.

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Spam settings
fr_FR: Configuration Spam

en: Spoiler All
fr_FR: Tout spoiler

en: Spoiler File
fr_FR: Mettre le fichier sous Spoiler

en: Spoiler Image
fr_FR: Image sous Spoiler

en: Spoiler file
fr_FR: Fichier sous spoiler

en: Status
fr_FR: Statut

en: Sticky
fr_FR: Épingler

en: Stylesheet
fr_FR: Feuille de style

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Success
fr_FR: Réussi

en: Success!
fr_FR: Réussi !

en: Target and source board are the same.
fr_FR: Les planches de départ et d'arrivée sont les mêmes.

en: Target board
fr_FR: Planche cible

en: Target thread
fr_FR: Fil cible

en: That ban doesn't exist or is not for you.
fr_FR: Ce ban n'existe pas ou n'est pas pour toi.

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
fr_FR: Ce fichier <a href="%s">existe déjà</a> dans ce fil !

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
fr_FR: Ce fichier <a href="%s">existe déjà ici : </a>

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
fr_FR: Le modérateur <a href="?/users/%d"> existe déjà : </a>

en: That post doesn't exist…
fr_FR: Ce message n'existe pas…

en: That theme doesn't exist!
fr_FR: Ce thème n'existe pas.

en: The %s field is required.
fr_FR: Le champ %s est obligatoire.

en: The %s field was invalid.
fr_FR: Le champ %s est invalide.

en: The %s field was too long.
fr_FR: Le champ %s comporte trop de caractères.

en: The body was too long.
fr_FR: Le corps du texte est trop long.

en: The body was too short or empty.
fr_FR: Ce texte est trop court ou vide.

en: The database returned an error while processing your request. Please try again later.
fr_FR: La base de données a signalé une erreur en traitant votre requête. Veuillez réessayer plus tard.

en: The file was too big.
fr_FR: Ce fichier est trop volumineux.

en: The server failed to handle your upload.
fr_FR: Le serveur a échoué dans la mise en ligne de ton image.

en: The uploaded webm contains an audio or another type of additional stream.
fr_FR: Le webm mis en ligne contient de l'audio ou un autre type de flux ajouté.

en: The uploaded webm is longer than
fr_FR: Le fichier webm ajouté est plus grand que

en: The uploaded webm is longer than %d seconds.
fr_FR: Le webm mis en ligne est plus long que %d secondes.

en: The username you've tried to enter already exists!
fr_FR: Le nom d'utilisateur existe déjà !

en: Themes directory doesn't exist!
fr_FR: Le répertoire de thème n'existe pas.

en: There are no active bans.
fr_FR: Il n'y a aucun ban actif.

en: There are no active posts.
fr_FR: Il n'y a aucun message actif.

en: There are no boards to search!
fr_FR: Il n'y a aucune planche pour la recherche.

en: There are no reports.
fr_FR: Il n'y a aucun signalement.

en: There are no themes available.
fr_FR: Il n'y a aucun thème disponible.

en: There is already a %s board.
fr_FR: Il existe déjà une planche %s.

en: There is already a pending appeal for this ban.
fr_FR: Il y a déjà une contestation en attente pour ce ban.

en: There was a problem processing your webm.
fr_FR: Il y a eu un problème dans le traitement de ton webm.

en: This archives your board on 8archive.moe if you opt in
fr_FR: Ceci archivera votre planche sur 8archive.moe si vous le choisissez

en: This was a triumph
fr_FR: C'est un triomphe

en: Thread ID
fr_FR: ID du fil

en: Thread has reached its maximum image limit.
fr_FR: Le fil a atteint le nombre d'images maximum.

en: Thread has reached its maximum reply limit.
fr_FR: Le fil a atteint le nombre de réponses maximum.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
fr_FR: Fil verrouillé.

en: Thread specified does not exist.
fr_FR: Le fil spécifié n'existe pas.

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Time
fr_FR: Temps

en: Title
fr_FR: Titre

en: To contribute translations, register at <a href="https://www.transifex.com/projects/p/tinyboard-vichan-devel/">Transifex</a>
fr_FR: Pour contribuer aux traductions, inscrivez-vous sur <a href="https://www.transifex.com/projects/p/tinyboard-vichan-devel/">Transifex</a>

en: Too many board volunteers!
fr_FR: Trop de volontaires pour la planche !

en: Too many cites; post discarded.
fr_FR: Trop de citations ; Message ignoré.

en: Too many cross-board links; post discarded.
fr_FR: Trop de liens inter-planches ; message ignoré.

en: Too many flags.
fr_FR: Trop de drapeaux.

en: Too many links; flood detected.
fr_FR: Trop de liens ; Flood détecté.

en: Too many tags.
fr_FR: Trop d'étiquettes.

en: URI
fr_FR: URL

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
fr_FR: L'UTILISATEUR A ÉTÉ BANNI POUR CE MESSAGE

en: Unban selected
fr_FR: Débannir la sélection

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown file extension.
fr_FR: Extension de fichier inconnue.

en: Unlock thread
fr_FR: Déverrouiller le fil

en: Unoriginal content!
fr_FR: Ce contenu n'est pas original.

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
fr_FR: Ce contenu n'est pas original. Tu as été muté pour %d secondes.

en: Unrecognized file size determination method.
fr_FR: Méthode de détermination de la taille du fichier non-reconnue.

en: Unsupported file format:
fr_FR: Format de fichier non supporté :

en: Unsupported image format.
fr_FR: Format d'image non-supporté.

en: Update
fr_FR: Actualiser

en: Uploading files is disabled on this board.
fr_FR: La mise en ligne de fichiers est désactivée sur cette planche.

en: Use theme
fr_FR: Utiliser le thème

en: User account
fr_FR: Compte de l'utilisateur

en: Username
fr_FR: Identifiant

en: Users are not allowed to delete their own posts on this board.
fr_FR: Les utilisateurs ne sont pas autorisés à effacer leurs propres messages sur cette planche.

en: Verification
fr_FR: Vérification

en: Very small
fr_FR: Très petite

en: View All
fr_FR: Voir tous

en: View all noticeboard entries
fr_FR: Voir toutes les notes de service

en: View more logs for this user.
fr_FR: Voir la suite du registre pour cet utilisateur.

en: Volunteer does not exist!
fr_FR: Le volontaire n'existe pas !

en: Wait a while before searching again, please.
fr_FR: Merci de patienter un moment avant d'effectuer une nouvelle recherche.

en: With
fr_FR: Avec

en: Wrong password…
fr_FR: Mot de passe incorrect.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You appealed this ban on
fr_FR: Tu as contesté ce ban le

en: You are banned! ;_;
fr_FR: Tu es banni ! ;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
fr_FR: Tu as été muté. Interdiction de poster pendant %d secondes.

en: You are not a mod…
fr_FR: Tu n'es pas modérateur…

en: You are not banned.
fr_FR: Tu n'es pas banni.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
fr_FR: Tu n'es autorisé à débannir que %s utilisateur en même temps. Tu as essayé de débannir %u utilisateurs.

en: You are probably seeing this message because Javascript being disabled. This is a necessary security measure to prevent CSRF attacks.
fr_FR: Tu vois probablement ce message parce que tu as désactivé Javascript. Ceci est une sécurité nécessaire pour prévenir les attaques CSRF.

en: You can't report that many posts at once.
fr_FR: Tu ne peux pas signaler autant de messages à la fois.

en: You cannot appeal a ban of this length.
fr_FR: Tu ne peux pas contester un ban de cette durée.

en: You cannot appeal this ban again.
fr_FR: Tu ne peux pas contester à nouveau ce ban.

en: You didn't make a post.
fr_FR: Tu n'as pas écrit de message.

en: You didn't select anything to delete.
fr_FR: Tu n'as rien sélectionné à supprimer.

en: You didn't select anything to report.
fr_FR: Tu n'as sélectionné aucun message à signaler.

en: You don't have permission to do that.
fr_FR: Tu n'as pas la permission de faire ceci.

en: You failed the CAPTCHA
fr_FR: Vous n'avez pas franchi le CAPTCHA

en: You failed the game
fr_FR: Vous avez échoué au jeu

en: You failed to enter the reCaptcha correctly
fr_FR: Vous n'avez pas correctement saisi le reCaptcha

en: You have attempted to upload too many images!
fr_FR: Tu essayes d'uploader trop d'images à la fois.

en: You have been banned from
fr_FR: Tu es banni de

en: You have been muted for unoriginal content.
fr_FR: Tu as été rendu muet pour cause de contenu non-original.

en: You have submitted the maximum number of ban appeals allowed. You may not appeal this ban again.
fr_FR: Tu as envoyé le nombre maximum de contestations autorisé. Tu ne peux plus contester ce ban.

en: You last appealed this ban on
fr_FR: Tu as contesté ce ban la dernière fois le

en: You look like a bot.
fr_FR: Tu ressembles à un robot.

en: You may appeal this ban again. Please enter your reasoning below.
fr_FR: Tu peux contester ce ban à nouveau. Merci d'entrer ton raisonnement ci-dessous.

en: You may appeal this ban. Please enter your reasoning below.
fr_FR: Tu peux contester ce ban. Merci d'entrer ton raisonnement ci-dessous.

en: You may now go back and make your post.
fr_FR: Vous pouvez retourner faire votre message.

en: You may upload %max_images% per post.
fr_FR: Vous pouvez mettre en ligne %max_images% par message.

en: You must choose a flag to post on this board!
fr_FR: Vous devez choisir un drapeau pour publier sur cette planche !

en: You must enter a flag description!
fr_FR: Vous devez ajouter une description du drapeau !

en: You must upload an image.
fr_FR: Tu dois mettre en ligne une image.

en: You seem to have mistyped the verification.
fr_FR: Tu sembles avoir fait une erreur lors de ta vérification.

en: You submitted an appeal for this ban on
fr_FR: Tu as envoyé une contestation pour ce ban le

en: You were banned for the following post on
fr_FR: Tu a été banni pour le message suivant posté sur

en: You were banned from
fr_FR: Tu avais été banni de

en: You were banned! ;_;
fr_FR: Tu étais banni ! ;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
fr_FR: Tu dois encore attendre %s avant de supprimer ton message.

en: YouTube/Voocaroo embedding
fr_FR: Intégration YouTube/Voocaroo

en: Your IP address is
fr_FR: Ton adresse IP est

en: Your IP address is listed in %s.
fr_FR: Ton adresse IP est listée en %s.

en: Your ban was filed on
fr_FR: Ton ban est effectif depuis le

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
fr_FR: Ton navigateur n'a pas envoyé de donnée lorsqu'il aurait dû le faire.

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
fr_FR: Ton navigateur nous a envoyé un référant invalide ou aucun référant.

en: Your code contained PHP syntax errors. Please go back and correct them. PHP says:
fr_FR: Ton code contient des erreurs de syntaxe. Merci de retourner les corriger. PHP dit:

en: Your request looks automated; Post discarded.
fr_FR: Ta requête semble automatisée ; message ignoré.

en: Your request looks automated; Post discarded. Try refreshing the page. If that doesn't work, please post the board, thread and browser this error occurred on on /operate/.
fr_FR: Votre requête semble automatisée; message ignoré. Essayez de rafraîchir la pge. Si cela ne fonctionne pas, veuillez indiquer la planche, le fil et le navigateur pour lesquels l'erreur s'est produite sur /operate/.

en: [code] tags
fr_FR: [code] étiquettes

en: all boards
fr_FR: Toutes les planches

en: and
fr_FR: et

en: and it was denied.
fr_FR: et a été refusé.

en: and it was denied. You may not appeal this ban again.
fr_FR: et a il a été refusé. Tu ne peux plus contester ce ban.

en: at
fr_FR: à

en: before someone else does
fr_FR: avant que quelqu'un d'autre le fasse

en: by
fr_FR: par

en: day | days
fr_FR[0]: jour
fr_FR[1]: jours

en: delete
fr_FR: suppression

en: deleted?
fr_FR: supprimé ?

en: dice
fr_FR: dé

en: edit
fr_FR: Éditer

en: exiftool failed!
fr_FR: Échec de exiftool.

en: expires
fr_FR: expire le

en: for an unspecified reason.
fr_FR: pour une raison non spécifiée.

en: for the following reason:
fr_FR: pour la raison suivante:

en: from now, which is on
fr_FR: à partir de maintenant, ce qui fait

en: has since expired. Refresh the page to continue.
fr_FR: a expiré depuis. Rafraîchis la page pour continuer.

en: hidden
fr_FR: caché

en: hour | hours
fr_FR[0]: heure
fr_FR[1]: heures

en: locks thread; replies to it with a link.
fr_FR: Verrouiller le fil ; ajouter une réponse avec un lien.

en: log
fr_FR: registre

en: never
fr_FR: jamais

en: new; optional
fr_FR: nouveau ; optionnel

en: no reason
fr_FR: Pas de raison

en: no subject
fr_FR: Pas de sujet

en: none
fr_FR: aucun

en: note: does not validate CSS
fr_FR: note: ceci ne valide pas le CSS

en: omitted. Click reply to view.
fr_FR: cachés. Clique sur Répondre pour les voir.

en: public; attached to post
fr_FR: Public ; attaché à ce message

en: remove
fr_FR: retirer

en: reply
fr_FR: répondre

en: second | seconds
fr_FR[0]: seconde
fr_FR[1]: secondes

en: settings
fr_FR: règlages

en: sides
fr_FR: côtés

en: week | weeks
fr_FR[0]: semaine
fr_FR[1]: semaines

en: will not expire
fr_FR: n'expirera pas

en: year | years
fr_FR[0]: année
fr_FR[1]: années
