infinity - en to pl_PL translation catalogue (507 entries)

en: %d result in | %d results in
pl_PL[0]: %d wynik na
pl_PL[1]: %d wyniki na
pl_PL[2]: %d wyników na

en: (For file and post deletion.)
pl_PL: (Do usuwania plików i postów)

en: (For file deletion.)
pl_PL: (do usuwania postów)

en: (No news to show.)
pl_PL: (Nie ma newsów do wyświetlenia.)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
pl_PL: (Wyszukiwanie jest niezależne od wielkości znaków i bazowane na słowach kluczowych. Aby dopasować pełne frazy, użyj "cudzysłowi". Użyj gwiazdki (*) jako symbolu wieloznacznego.)

en: (no comment)
pl_PL: (bez komentarza)

en: (optional)
pl_PL: (opcjonalne)

en: (or file)
pl_PL: (lub plik)

en: (or subnet)
pl_PL: (lub podsieć)

en: (replaces files and can be used instead)
pl_PL: (zamiast plików)

en: (this board displays your country when you post if this is unchecked)
pl_PL: (ten board pokazuje z którego państwa piszesz ten post, jeżeli ta opcja nie jest odznaczona)

en: (this replaces the thumbnails of your images with question marks)
pl_PL: (zamienia miniaturki obrazków na znaki zapytania)

en: (you can also write sage in the email field)
pl_PL: (możesz również wpisać sage w polu email)

en: . <a href="https://8ch.net/dnsbls_bypass.php">Try again.</a> If it's not working, email admin@8chan.co for support.
pl_PL: . <a href="https://8ch.net/dnsbls_bypass.php">Spróbuj ponownie.</a> Jeżeli nie działa, wyślij maila na admin@8chan.co aby uzyskać pomoc.

en: /pol/-style user flags
pl_PL: Flagi użytkownika w stylu /pol/

en: 1 image reply | %count% image replies
pl_PL[0]: 1 obrazek
pl_PL[1]: %count% obrazki
pl_PL[2]: %count% obrazków

en: 1 post | %count% posts
pl_PL[0]: 1 post
pl_PL[1]: %count% posty
pl_PL[2]: %count% postów

en: 1 reply | %count% replies
pl_PL[0]: 1 odpowiedź
pl_PL[1]: %count% odpowiedzi
pl_PL[2]: %count% odpowiedzi

en: <a href="%s" title="View content" target="_new">&gt;&gt;&gt;/%s/</a> %s reported %d time(s).
pl_PL: <a href="%s" title="View content" target="_new">&gt;&gt;&gt;/%s/</a> %s zgłoszony %d raz(y).

en: = required field
pl_PL: = pole wymagane

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Add another wordfilter
pl_PL: Dodaj inny filtr słów

en: Administration
pl_PL: Administracja

en: All boards
pl_PL: Wszystkie boardy

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
pl_PL: Wszystkie znaki towarowe, prawa autorskie, komentarze oraz obrazki na tej stronie są własnością i odpowiedzialność za nie spoczywa na ich odpowiednich właścicielach.

en: Allow PDF uploading
pl_PL: Zezwól na wysyłanie PDFów

en: Allow SWF uploading
pl_PL: Zezwól na wysyłanie SWFów

en: Allow a poster to delete his own posts
pl_PL: Pozwól postującemu usuwać swoje posty

en: Allow posters to post via the Tor onion router
pl_PL: Pozwól na postowanie za pomocą sieci TOR

en: Allow thread to be bumped
pl_PL: Zezwól wątkowi na bumpowanie

en: Allowed URLs:
pl_PL: Dozwolone URL-e:

en: Allowed file types:
pl_PL: Zezwolone typy plików:

en: Allowed tags:
pl_PL: Dozwolone tagi:

en: An error has occured.
pl_PL: Wystąpił błąd.

en: Anti-spam
pl_PL: Antyspam

en: Appeal reason
pl_PL: Powód apelacji

en: Appeal time
pl_PL: Czas apelacji

en: Archive my board on 8archive.moe
pl_PL: Archiwizuj mój board na 8archive.moe

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address, across all boards?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć wszystkie posty z tego adresu IP, ze wszystkich boardów?

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie posty z tego adresu IP?

en: Are you sure you want to delete this file?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć ten plik?

en: Are you sure you want to delete this?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz to usunąć?

en: Are you sure you want to demote yourself?
pl_PL: Czy jesteś pewny, że chcesz zdegradować siebie samego?

en: Are you sure you want to do that?
pl_PL: Czy jesteś pewny, że chcesz to zrobić?

en: Are you sure you want to spoiler all images on this post?
pl_PL: Czy na pewno chcesz schować wszystkie obrazki w tym poście?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz schować ten obrazek?

en: Automatically convert ... to …
pl_PL: Automatycznie zamieniaj ... na …

en: Bad request.
pl_PL: Niepoprawne żądanie.

en: Ban & Delete
pl_PL: Usuń i zbanuj

en: Ban appeal not found!
pl_PL: Apelacja nie znaleziona!

en: Ban appeals
pl_PL: Apelacje o zdjęcie banów

en: Ban list
pl_PL: Lista banów

en: Banned!
pl_PL: Zbanowany!

en: Banned?
pl_PL: Zbanowany?

en: Bans
pl_PL: Bany

en: Board already exists!
pl_PL: Board już istnieje!

en: Board announcement
pl_PL: Ogłoszenie boardu

en: Board configuration
pl_PL: Konfiguracja boarda

en: Board log
pl_PL: Dziennik boarda

en: Board rules permit this content
pl_PL: Zasady tego boardu zezwalają na tą treść

en: Boards
pl_PL: Boardy

en: Body
pl_PL: Zawartość

en: Bump limit
pl_PL: Limit bumpów

en: Bump order
pl_PL: Kolejność wg. ost. bumpa

en: Bypass DNSBL
pl_PL: Pomiń DNSBL

en: Can't build the RecentPosts theme, because there are no boards to be fetched.
pl_PL: Nie mogę zbudować dodatku RecentPosts, ponieważ nie ma boardów, które mógłbym załączyć.

en: Cannot open themes directory; check permissions.
pl_PL: Nie można otworzyć katalogu dodatków (themes); sprawdź uprawnienia.

en: Catalog
pl_PL: Katalog

en: Change password
pl_PL: Zmień hasło

en: Claim
pl_PL: Zajmij

en: Click to proceed to
pl_PL: Kliknij aby kontynuować do

en: Close oekaki applet
pl_PL: Zamknij aplet oekaki

en: Close window
pl_PL: Zamknij okno

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Config editor
pl_PL: Edytor konfiguracji

en: Configuration
pl_PL: Konfiguracja

en: Configuring theme: %s
pl_PL: Konfigurowanie dodatku: %s

en: Confirm action
pl_PL: Potwierdź akcję

en: Content is permitted by board rules
pl_PL: Treść jest dozwolona wg. zasad boardu

en: Content is permitted by global rules
pl_PL: Treść jest dozwolona wg. globalnych zasad

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Could not auto-orient image!
pl_PL: Nie można było dokonać auto-orientacji obrazka!

en: Could not connect to the database. Please try again later.
pl_PL: Nie można było połączyć się z bazą danych. Spróbuj ponownie później.

en: Could not find current version! (Check .installed)
pl_PL: Nie można znaleźć obecnej wersji! (Sprawdź .installed)

en: Could not find that post.
pl_PL: Nie można było znaleźć tego posta.

en: Could not strip EXIF metadata!
pl_PL: Nie można było usunąć metadanych EXIF!

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
pl_PL: Nie można było zrozumieć URL-a wideo, którego próbowano zapostować.

en: Couldn't open board after creation.
pl_PL: Nie można otworzyć boardu po utworzeniu.

en: Country flags
pl_PL: Flagi państw

en: Create new board
pl_PL: Stwórz nowy board

en: Create user
pl_PL: Stwórz użytkownika

en: Create your board
pl_PL: Stwórz swój board

en: Creation date
pl_PL: Data utworzenia

en: Currently editing raw HTML.
pl_PL: Obecnie edytujesz czysty HTML

en: Dashboard
pl_PL: Tablica

en: Database error:
pl_PL: Błąd bazy danych:

en: Date
pl_PL: Data

en: Debug: Anti-spam
pl_PL: Debug: Antyspam

en: Debug: Recent posts
pl_PL: Debug: Ostatnie posty

en: Default poster name
pl_PL: Domyślna nazwa postującego

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete Post
pl_PL: Usuń post

en: Delete all posts by IP
pl_PL: Usuń wszystkie posty z tego adresu IP

en: Delete all posts by IP across all boards
pl_PL: Usuń wszystkie posty z tego IP ze wszystkich boardów

en: Delete file
pl_PL: Usuń plik

en: Delete forever
pl_PL: Usuń na zawsze

en: Delete user
pl_PL: Usuń użytkownika

en: Demote
pl_PL: Degraduj

en: Demote global abuse report to a local report
pl_PL: Zdegraduj globalny raport do lokalnego raportu

en: Demote global abuse reports to local reports
pl_PL: Zdegraduj globalne raporty do lokalnych

en: Description
pl_PL: Opis

en: Dice
pl_PL: Kości

en: Disable images
pl_PL: Wyłącz obrazki

en: Disallow combining characters ("Zalgo", Vietnamese text)
pl_PL: Zabroń znaków kombinowanych ("Zalgo", tekst wietnamski)

en: Discard abuse report
pl_PL: Odrzuć raport

en: Discard all abuse reports by this IP address
pl_PL: Odrzuć wszystkie raporty z tego adresu IP

en: Discard all abuse reports on this content
pl_PL: Odrzuć wszystkie raporty na tą treść

en: Display SAGE! after saged posts
pl_PL: Wyświetlaj „SAGE!” po sagujących postach

en: Displays all actions to the public
pl_PL: Pokazuje wszystkie akcje dla publiki

en: Displays your bans for the public
pl_PL: Pokazuje wszystkie bany dla publiki

en: Do not bump
pl_PL: Nie podbijaj

en: Don't allow users to repost images
pl_PL: Nie pozwól użytkownikom na repostowanie obrazków

en: Don't show my flag
pl_PL: Nie pokazuj mojej flagi

en: Duration
pl_PL: Czas trwania

en: Early 404
pl_PL: Wczesny 404

en: Edit banners
pl_PL: Edytuj bannery

en: Edit board
pl_PL: Edytuj board

en: Edit board banners
pl_PL: Edytuj bannery boardu

en: Edit board flags
pl_PL: Edytuj flagi boardu

en: Edit board tags
pl_PL: Edytuj tagi boardu

en: Edit board volunteers
pl_PL: Edytuj wolontariuszy boardu

en: Edit flags
pl_PL: Edytuj flagi

en: Edit markup instead?
pl_PL: Edytować zamiast tego znaczniki?

en: Edit post
pl_PL: Edytuj post

en: Edit raw HTML instead?
pl_PL: Edytować zamiast tego czysty HTML?

en: Edit reassign
pl_PL: Edytuj reassign

en: Edit tags
pl_PL: Edytuj tagi

en: Edit user
pl_PL: Edytuj użytkownika

en: Edit volunteers
pl_PL: Edytuj wolontariuszy

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Embed
pl_PL: Osadź

en: Enable CAPTCHA
pl_PL: Włącz CAPTCHĘ

en: Enable CAPTCHA for thread creation only
pl_PL: Włącz CAPTCHĘ tylko przy tworzeniu threadów

en: Enable dice rolling
pl_PL: Włącz rzucanie kośćmi

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error information
pl_PL: Informacje o błędzie

en: Expired
pl_PL: Wygasły

en: Expires
pl_PL: Wygasa

en: Failed to redraw image!
pl_PL: Nie udało się przerysować obrazka!

en: Failed to resize image!
pl_PL: Nie udało się zmienić rozmiaru obrazka!

en: File
pl_PL: Plik

en: File too large!
pl_PL: Plik za duży!

en: File:
pl_PL: Plik:

en: Flag
pl_PL: Flaga

en: Flag description too long!
pl_PL: Opis flagi zbyt długi!

en: Flags
pl_PL: Flagi

en: Flags must be in PNG format.
pl_PL: Flagi muszą być w formacie PNG.

en: Flood detected; Post discarded.
pl_PL: Wykryto flood; Post odrzucony.

en: Forced anonymous
pl_PL: Wymuszona anonimowość

en: Format math between $$
pl_PL: Formatuj wyrażenia matematyczne pomiędzy $$

en: From
pl_PL: Od

en: Game
pl_PL: Gra

en: Global
pl_PL: Globalny

en: Global rules permit this content
pl_PL: Globalne zasady zezwalają na tą treść

en: Go back
pl_PL: Wróć

en: Go to bottom
pl_PL: Idź na dół

en: Go to top
pl_PL: Do góry

en: Group
pl_PL: Grupa

en: Hide country
pl_PL: Schowaj państwo

en: Hide from boards index<br/>and do not index in search engines
pl_PL: Ukryj z indeksu boardów<br/>i nie indeksuj w wyszukiwarkach internetowych

en: IP
pl_PL: adres IP

en: IP address
pl_PL: Adres IP

en: IP address notes
pl_PL: Notatki adresu IP

en: IP address/mask
pl_PL: Adres IP lub maska

en: Ignore and demote global abuse reports on this post
pl_PL: Ignoruj i zdegraduj globalne raporty na ten post

en: Ignore and dismiss local AND global abuse reports on this post
pl_PL: Ignoruj i odrzuć LOKALNE I GLOBALNE raporty na ten post

en: Ignore and dismiss local abuse reports on this post for this board
pl_PL: Ignoruj i odrzuć lokalne raporty dot. tego posta na tym boardzie

en: Image size
pl_PL: Rozmiar obrazków

en: Image wrong size!
pl_PL: Zły rozmiar obrazka!

en: Impossible to move thread; there is only one board.
pl_PL: Nie można przenieść wątku; istnieje tylko jeden board.

en: Impossible to promote/demote user.
pl_PL: Nie można zmienić poziomu uprawnień użytkownika.

en: Install
pl_PL: Instaluj

en: Installed theme: %s
pl_PL: Zainstalowano dodatek: %s

en: Invalid URI
pl_PL: Niepoprawny URI

en: Invalid board!
pl_PL: Niepoprawny board!

en: Invalid flag selection!
pl_PL: Niepoprawny wybór flagi!

en: Invalid image.
pl_PL: Niepoprawny obrazek.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
pl_PL: Niepoprawny token bezpieczeństwa! Proszę cofnąć i spróbować ponownie.

en: Invalid subtitle
pl_PL: Niepoprawny podtytuł

en: Invalid title
pl_PL: Niepoprawny tytuł

en: Invalid username
pl_PL: Niepoprawna nazwa użytkownika

en: Invalid username and/or password.
pl_PL: Błędna nazwa użytkownika, bądź hasło

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
pl_PL: Niepoprawna nazwa użytkownika, bądź hasło. Twoje konto mogło zostać usunięte albo zmienione.

en: Invalid webm uploaded.
pl_PL: Niepoprawny plik webm.

en: Invalid/malformed cookies.
pl_PL: Niepoprawne/zmodyfikowane pliki cookie.

en: It is required to enter a subject when starting a new thread on this board.
pl_PL: Musisz wpisać temat, gdy tworzysz nowy wątek na tym boardzie.

en: It is still pending
pl_PL: Apelacja wciąż oczekuje na rozpatrzenie

en: Language
pl_PL: Język

en: Large
pl_PL: Duży

en: Last 1 Post | Last %count% Posts
pl_PL[0]: Ostatni 1 post
pl_PL[1]: Ostatnie %count% posty
pl_PL[2]: Ostatnie %count% postów

en: Last action
pl_PL: Ostatnia akcja

en: Last reply
pl_PL: Ostatnia odpowiedź

en: Leave shadow thread
pl_PL: Pozostaw wątek-cień

en: Length
pl_PL: Długość

en: Lock
pl_PL: Zablokowany

en: Lock thread
pl_PL: Zablokuj wątek

en: Login
pl_PL: Logowanie

en: Logout
pl_PL: Wyloguj

en: Lurk some more before posting.
pl_PL: Nie postuj pierwszego dnia.

en: MIME type detection XSS exploit (IE) detected; post discarded.
pl_PL: Wykryto próbę wykorzystania luki wykrywania typu MIME (XSS w IE); post odrzucony

en: Make thread not sticky
pl_PL: Odklej wątek

en: Make thread sticky
pl_PL: Przyklej wątek

en: Manage themes
pl_PL: Zarządzaj dodatkami

en: Manage users
pl_PL: Zarządzaj użytkownikami

en: Max filesize is
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku to

en: Max image dimensions are
pl_PL: Maksymalne wymiary obrazka to

en: Max images per post
pl_PL: Maksymalna ilość obrazków na post

en: Max threads per hour board-wide
pl_PL: Maksymalna ilość threadów na godzine na tym boardzie

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku: %maxsz% bajtów<br>Rozmiar twojego pliku: %filesz% bajtów

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Messages
pl_PL: Wiadomości

en: Moderation log
pl_PL: Log moderacji

en: Move reply
pl_PL: Przenieś odpowiedź

en: Move reply to another board
pl_PL: Przenieś odpowiedź na inny board

en: Move thread
pl_PL: Przenieś wątek

en: Move thread to another board
pl_PL: Przenieś wątek na inny board

en: Moved to %s.
pl_PL: Przeniesiono do %s.

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: New Ban
pl_PL: Nowy ban

en: New PM for
pl_PL: Nowe PW dla

en: New Reply
pl_PL: Odpowiedz

en: New Topic
pl_PL: Nowy wątek

en: New ban
pl_PL: Nowy ban

en: New board
pl_PL: Nowy board

en: New note
pl_PL: Nowa notka

en: New post
pl_PL: Nowy post

en: New user
pl_PL: Nowy użytkownik

en: News
pl_PL: Aktualności

en: Next
pl_PL: Dalej

en: No
pl_PL: Nie

en: No bump
pl_PL: Nie podbijaj

en: No country flag
pl_PL: Bez flagi państwa

en: No index
pl_PL: Bez indeksu

en: No reason given.
pl_PL: Nie podano powodu.

en: No results.
pl_PL: Brak wyników.

en: None
pl_PL: Brak

en: Note
pl_PL: Notka

en: Noticeboard
pl_PL: Tablica ogłoszeń

en: OPs are required to have at least %d links on this board.
pl_PL: OP musi podać przynajmniej %d linków na tym boardzie.

en: Off-site link "%s" is not allowed in the board stylesheet
pl_PL: Zdalny link "%s" nie jest dozwolony w szablonie stylów boardu.

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Or URL
pl_PL: Lub URL

en: Other
pl_PL: Inne

en: PM
pl_PL: PW

en: PM inbox
pl_PL: Odebrane PW

en: Page count
pl_PL: Ilość stron

en: Page not found.
pl_PL: Strona nie znaleziona.

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Phrase:
pl_PL: Wyrażenie:

en: Post ID
pl_PL: ID posta

en: Post deletion is not allowed!
pl_PL: Usuwanie postów nie jest dozwolone!

en: Post even if blocked
pl_PL: Postuj nawet jeżeli zablokowane

en: Post last edited at
pl_PL: Post ostatnio edytowany dnia

en: Post news entry
pl_PL: Zapostuj newsa

en: Post search is disabled
pl_PL: Wyszukiwanie postów jest wyłączone

en: Post to noticeboard
pl_PL: Postuj na tablicy ogłoszeń

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
pl_PL: Post za długi. Kliknij <a href="%s">tutaj</a>, aby zobaczyć jego pełną treść.

en: Poster ID's
pl_PL: ID postujących

en: Posting mode: Reply
pl_PL: Tryb postowania: Odpowiedź

en: Posts
pl_PL: Posty

en: Potentially unsafe import "%s" is not allowed in the board stylesheet
pl_PL: Potencjalnie niebezpieczny import "%s" nie jest dozwolony w szablonie stylów boardu.

en: Prevent thread from being bumped
pl_PL: Zabroń wątkowi na bumpowanie

en: Previous
pl_PL: Wstecz

en: Private message
pl_PL: Prywatna wiadomość

en: Promote
pl_PL: Awansuj

en: Promote all local abuse reports to global reports
pl_PL: Awansuj wszystkie lokalne raporty do globalnych raportów

en: Promote local abuse report to a global report
pl_PL: Awansuj lokalne zgłoszenie na globalne

en: Public action log
pl_PL: Publiczny dziennik akcji

en: Public bans
pl_PL: Publiczne bany

en: Query too broad.
pl_PL: Zapytanie zbyt szerokie.

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Raw HTML
pl_PL: Czysty HTML

en: Reason
pl_PL: Powód

en: Rebuild
pl_PL: Przebuduj

en: Rebuilt theme: %s
pl_PL: Przebudowano dodatek: %s

en: Recent posts
pl_PL: Ostatnie posty

en: Reconfigure
pl_PL: Rekonfiguruj

en: Refusing to create a volunteer with the same username as an existing one.
pl_PL: Odmawiam utworzenia wolontariusza z taką samą nazwą użytkownika jak istniejący.

en: Remove ban
pl_PL: Usuń ban

en: Replace
pl_PL: Zamień

en: Reply
pl_PL: Odpowiedź

en: Reply count
pl_PL: Ilość odpowiedzi

en: Reply with quote
pl_PL: Odpowiedz z cytatem

en: Report
pl_PL: Zgłoszenie

en: Report date
pl_PL: Data raportu

en: Report has already been dismissed locally
pl_PL: Raport został już odrzucony lokalnie

en: Report is already a global report
pl_PL: Raport już jest raportem globalnym

en: Report queue
pl_PL: Kolejka zgłoszeń

en: Report submitted!
pl_PL: Raport wysłany!

en: Reported by
pl_PL: Raportowane przez

en: Reports are already global reports
pl_PL: Raporty są już globalne

en: Reports have all been dismissed locally
pl_PL: Raporty zostały odrzucone lokalnie

en: Require image for OP
pl_PL: Wymagaj obrazka dla OPa

en: Require subject for OP
pl_PL: Wymagaj temat dla OPa

en: Require user/country flag for all posts
pl_PL: Wymagaj flagi (użytkownika/państwa) dla wszystkich postów

en: Return
pl_PL: Powrót

en: Return to dashboard
pl_PL: Powróć na tablicę

en: Rules
pl_PL: Zasady

en: Rules will appear at:
pl_PL: Zasady pojawią się pod adresem:

en: Save changes
pl_PL: Zachowaj zmiany

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">You may apply the following filters to your searches: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, and <strong>name</strong>. To apply a filter, simply add to your query, for example, <em>name:Anonymous</em> or <em>subject:"Some Thread"</em>. Wildcards cannot be used in filters.
pl_PL: Wyszukiwanie jest niezależne od wielkości znaków i bazowane na słowach kluczowych. Aby dopasować pełne frazy, użyj "cudzysłowi". Użyj gwiazdki (*) jako symbolu wieloznacznego.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">Możesz zastosować poniższe filtry do swojego wyszukiwania: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, i <strong>name</strong>. Aby wykorzystać filtr, po prostu dodaj do swojego zapytania, na przykład: <em>name:Anonymous</em> albo <em>subject:"Jakiś temat"</em>. Symbole wieloznaczne nie mogą być wykorzystane w filtrach.

en: Search results
pl_PL: Wyniki wyszukiwania

en: Seen
pl_PL: Widziano

en: Select board
pl_PL: Wybierz board

en: Send message
pl_PL: Wyślij wiadomość

en: Set
pl_PL: Ustawione

en: Show oekaki applet
pl_PL: Pokaż aplet oekaki

en: Show only active bans
pl_PL: Pokazuj tylko aktywne bany

en: Show only bans from boards I volunteer on
pl_PL: Pokazuj tylko bany z boardów, których jestem wolontariuszem

en: Show post options &amp; limits
pl_PL: Pokaż opcje posta oraz limity

en: Small
pl_PL: Mały

en: Sorry, %s is too long. Max replacement is 255 characters
pl_PL: Przykro mi, %s jest zbyt długie. Maksymalny rozmiar zamiennika to 255 znaków

en: Sorry, max 200 wordfilters allowed.
pl_PL: Przykro mi, ale dozwolone jest maksymalnie 200 filtrów słów.

en: Sort by
pl_PL: Sortuj wg.

en: Spam settings
pl_PL: Ustawienia spamu

en: Spoiler All
pl_PL: Spoileruj wszystko

en: Spoiler File
pl_PL: Schowaj plik

en: Spoiler Image
pl_PL: Schowaj obrazek

en: Spoiler file
pl_PL: Schowaj plik

en: Spoiler images
pl_PL: Schowaj obrazki

en: Staff
pl_PL: Ekipa

en: Sticky
pl_PL: Przyklejony

en: Stylesheet
pl_PL: Szablon styli

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subtitle
pl_PL: Podtytuł

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Success!
pl_PL: Sukces!

en: Take deserted boards back from their owners
pl_PL: Przejmij nieaktywne boardy od ich właścicieli

en: Target and source board are the same.
pl_PL: Docelowy i źródłowy board są takie same.

en: Target board
pl_PL: Board docelowy

en: Target thread
pl_PL: Wątek docelowy

en: That ban doesn't exist or is not for you.
pl_PL: Ten ban nie istnieje, lub nie należy do Ciebie.

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
pl_PL: Ten plik <a href="%s">już istnieje</a> w tym temacie!

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
pl_PL: Ten plik <a href="%s">już istnieje</a>!

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
pl_PL: Ten moderator <a href="?/users/%d">już istnieje</a>!

en: That post doesn't exist…
pl_PL: Ten post nie istnieje...

en: That theme doesn't exist!
pl_PL: Ten dodatek nie istnieje!

en: The %s field is required.
pl_PL: Pole %s jest wymagane.

en: The %s field was invalid.
pl_PL: Pole %s jest niepoprawne.

en: The %s field was too long.
pl_PL: Pole %s jest za długie

en: The body was too long.
pl_PL: Zawartość jest za długa.

en: The body was too short or empty.
pl_PL: Zawartość jest za krótka, bądź pusta.

en: The database returned an error while processing your request. Please try again later.
pl_PL: Baza danych zwróciła błąd podczas przetwarzania Twojego żądania. Spróbuj ponownie później.

en: The file was too big.
pl_PL: Plik jest za duży.

en: The server failed to handle your upload.
pl_PL: Nie udało się obsłużyć twojego pliku.

en: The uploaded webm contains an audio or another type of additional stream.
pl_PL: Wysłany plik webm zawiera audio, bądź inny typ dodatkowego strumienia.

en: The uploaded webm is longer than
pl_PL: Wysłany plik webm jest dłuższy niż

en: The uploaded webm is longer than %d seconds.
pl_PL: Wysłany WebM jest dłuższy niż %d sekund.

en: The username you've tried to enter already exists!
pl_PL: Nazwa użytkownika, którą podałeś, już istnieje!

en: Themes directory doesn't exist!
pl_PL: Katalog dodatków (themes) nie istnieje!

en: There are no active bans.
pl_PL: Nie ma aktywnych banów.

en: There are no active posts.
pl_PL: Nie ma aktywnych postów.

en: There are no boards to search!
pl_PL: Nie ma boardów do przeszukania!

en: There are no reports.
pl_PL: Nie ma żadnych raportów.

en: There are no themes available.
pl_PL: Nie ma dostępnych dodatków.

en: There is already a %s board.
pl_PL: Już istnieje board %s

en: There is already a pending appeal for this ban.
pl_PL: W tej chwili oczekuje apelacja o zdjęcie tego bana.

en: There was a problem processing your webm.
pl_PL: Wystąpił problem podczas przetwarzania Twojego webm-a.

en: This archives your board on 8archive.moe if you opt in
pl_PL: Ta opcja włącza archiwizację Twojego boarda na 8archive.moe.

en: This was a triumph
pl_PL: Tak było

en: Thread ID
pl_PL: ID wątku

en: Thread has reached its maximum image limit.
pl_PL: Ten temat osiągnął swój maksymalny limit obrazków.

en: Thread has reached its maximum reply limit.
pl_PL: Ten temat osiągnął swój maksymalny limit odpowiedzi.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
pl_PL: Wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim teraz postować.

en: Thread specified does not exist.
pl_PL: Wybrany wątek nie istnieje.

en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura

en: Time
pl_PL: Czas

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: To contribute translations, register at <a href="https://www.transifex.com/projects/p/tinyboard-vichan-devel/">Transifex</a>
pl_PL: Aby dodać nowe tłumaczenia, zarejestruj się na <a href="https://www.transifex.com/projects/p/tinyboard-vichan-devel/">Transifex</a>

en: Too many board volunteers!
pl_PL: Zbyt wiele wolontariuszy tego boardu!

en: Too many cites; post discarded.
pl_PL: Zbyt dużo cytatów; post odrzucony.

en: Too many cross-board links; post discarded.
pl_PL: Zbyt dużo linków między boardami; post odrzucony.

en: Too many flags.
pl_PL: Zbyt wiele flag.

en: Too many links; flood detected.
pl_PL: Zbyt dużo linków; wykryto flood.

en: Too many tags.
pl_PL: Zbyt wiele tagów.

en: Type
pl_PL: Typ

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
pl_PL: UŻYTKOWNIK ZOSTAŁ ZBANOWANY ZA TEGO POSTA

en: Unban selected
pl_PL: Odbanuj zaznaczone

en: Uninstall
pl_PL: Odinstaluj

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Unknown file extension.
pl_PL: Nieznane rozszerzenie pliku.

en: Unlock thread
pl_PL: Odblokuj wątek

en: Unoriginal content!
pl_PL: Nieoryginalna treść!

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
pl_PL: Nieoryginalna treść! Zostałeś wyciszony na %d sekund.

en: Unrecognized file size determination method.
pl_PL: Nierozpoznana metoda determinacji rozmiaru plików.

en: Unsupported file format:
pl_PL: Niewspierany format pliku:

en: Unsupported image format.
pl_PL: Niewspierany format obrazka.

en: Update
pl_PL: Aktualizacja

en: Uploading files is disabled on this board.
pl_PL: Wysyłanie plików jest wyłączone na tym boardzie.

en: Use theme
pl_PL: Użyj dodatku

en: User account
pl_PL: Konto użytkownika

en: User actions log
pl_PL: Dziennik akcji użytkownika

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Users are not allowed to delete their own posts on this board.
pl_PL: Użytkownicy nie mogą usuwać swoich postów na tym boardzie.

en: Verification
pl_PL: Weryfikacja

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Very small
pl_PL: Bardzo małe

en: View All
pl_PL: Zobacz wszystko

en: View all noticeboard entries
pl_PL: Pokaż wszystkie wpisy na tablicy ogłoszeń

en: View more logs for this user.
pl_PL: Zobacz więcej logów tego użytkownika

en: Volunteer does not exist!
pl_PL: Wolontariusz nie istnieje!

en: Volunteer log
pl_PL: Log wolontariusza

en: Wait a while before searching again, please.
pl_PL: Proszę poczekać chwilę przed ponownym szukaniem.

en: With
pl_PL: na

en: Wordfilters
pl_PL: Filtry słów

en: Wordfilters may not wordfilter previous wordfilters. For example, if a filters to bb and b filters to cc, that is not allowed.
pl_PL: Filtry słów nie mogą filtrować poprzednich filtrów. Na przykład, jeżeli a jest filtrowane do bb, a b jest filtrowane do cc, to nie jest opcja dozwolona.

en: Wrong password…
pl_PL: Niepoprawne hasło

en: Yes
pl_PL: Tak

en: You appealed this ban on
pl_PL: Wysłano apelacje o zdjęcie tego bana

en: You are banned! ;_;
pl_PL: Jesteś zbanowany! ;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
pl_PL: Jesteś wyciszony! Wygasa w ciągu %d sekund.

en: You are not a mod…
pl_PL: Nie jesteś moderatorem

en: You are not banned.
pl_PL: Nie jesteś zbanowany.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
pl_PL: Możesz odbanować tylko %s użytkowników na raz. Próbowałeś odbanować %u users.

en: You are probably seeing this message because Javascript being disabled. This is a necessary security measure to prevent CSRF attacks.
pl_PL: Prawdopodobnie widzisz tą wadomość, ponieważ masz wyłączony Javascript. To jest wymagana procedura bezpieczeństwa aby zapobiec atakom typu CSRF.

en: You can't report that many posts at once.
pl_PL: Nie możesz raportować tyle postów na raz.

en: You cannot appeal a ban of this length.
pl_PL: Nie możesz apelować o zdjęcie bana o tej długości.

en: You cannot appeal this ban again.
pl_PL: Nie możesz ponownie apelować o zdjęcie tego bana.

en: You didn't make a post.
pl_PL: Nie zrobiłeś posta.

en: You didn't select anything to delete.
pl_PL: Nie wybrano nic do usunięcia.

en: You didn't select anything to report.
pl_PL: Nie wybrano nic do zgłoszenia.

en: You don't have permission to do that.
pl_PL: Nie masz uprawnień do wykonania tej czynności.

en: You failed the CAPTCHA
pl_PL: Źle przepisałeś CAPTCHĘ

en: You failed the game
pl_PL: Przegrałeś w życie

en: You failed to enter the reCaptcha correctly
pl_PL: Nie udało Ci się wpisać kodu reCaptcha poprawnie

en: You have attempted to upload too many images!
pl_PL: Spróbowano wysłać zbyt dużą ilość obrazków!

en: You have been banned from
pl_PL: Zostałeś zbanowany na

en: You have been muted for unoriginal content.
pl_PL: Zostałeś wyciszony za nieoryginalną treść.

en: You have submitted the maximum number of ban appeals allowed. You may not appeal this ban again.
pl_PL: Wysłałeś maksymalną możliwą ilość apelacji. Nie możesz apelować o zdjęcie tego bana ponownie.

en: You last appealed this ban on
pl_PL: Ostatnio apelowano o zdjęcie tego bana

en: You look like a bot.
pl_PL: Wyglądasz jak bot.

en: You may appeal this ban again. Please enter your reasoning below.
pl_PL: Możesz apelować o zdjęcie tego bana ponownie. Wpisz poniżej swoje powody.

en: You may appeal this ban. Please enter your reasoning below.
pl_PL: Możesz apelować o zdjęcie tego bana. Wpisz poniżej swoje powody.

en: You may now go back and make your post.
pl_PL: Możesz teraz wrócić i zapostować.

en: You may upload %max_images% per post.
pl_PL: Możesz wysłać %max_images% obrazków na post.

en: You must choose a flag to post on this board!
pl_PL: Musisz wybrać flagę, by postować na tym boardzie!

en: You must enter a flag description!
pl_PL: Musisz podać opis flagi!

en: You must upload an image.
pl_PL: Musisz wysłać obrazek.

en: You seem to have mistyped the verification.
pl_PL: Wygląda na to, że przepisano źle weryfikację.

en: You submitted an appeal for this ban on
pl_PL: Przesłałeś apelacje

en: You were banned for the following post on
pl_PL: Byłeś zbanowany za następującego posta

en: You were banned from
pl_PL: Byłeś zbanowany na

en: You were banned! ;_;
pl_PL: Byłeś zbanowany! ;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
pl_PL: Musisz poczekać kolejne %s przed usunięciem tego.

en: YouTube/Voocaroo embedding
pl_PL: Osadzanie YouTube/Vocaroo

en: Your IP address is
pl_PL: Twój adres IP to

en: Your IP address is listed in %s.
pl_PL: Twój adres IP jest na liście %s.

en: Your ban was filed on
pl_PL: Twój ban został nałożony

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
pl_PL: Twoja przeglądarka nie wysłała pola, kiedy powinna.

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
pl_PL: Twoja przeglądarka przesłała niepoprawny, bądź nie przesłała informacji o odsyłaczu w nagłówku

en: Your code contained PHP syntax errors. Please go back and correct them. PHP says:
pl_PL: Twój kod zawierał błędy składni PHP. Wciśnij wstecz i popraw je. PHP zwróciło:

en: Your request looks automated; Post discarded.
pl_PL: Twoje żądanie wygląda na zautomatyzowane; Post odrzucony.

en: Your request looks automated; Post discarded. Try refreshing the page. If that doesn't work, please post the board, thread and browser this error occurred on on /operate/.
pl_PL: Twój post wygląda na zautomatyzowany; Post odrzucony. Spróbuj odświeżyć stronę. Jeżeli to nie działa, podaj board, thread i przeglądarkę, w której ten błąd wystąpił, na boardzie /operate/.

en: [code] tags
pl_PL: Tagi [code]

en: all boards
pl_PL: wszystkie boardy

en: and
pl_PL: oraz

en: and it was denied.
pl_PL: i została ona odrzucona.

en: and it was denied. You may not appeal this ban again.
pl_PL: i została ona odrzucona. Nie mozesz apelować o zdjęcie tego bana ponownie.

en: at
pl_PL: dnia

en: before someone else does
pl_PL: przed tym nim ktokolwiek inny go stworzy

en: by
pl_PL: przez

en: day | days
pl_PL[0]: dzień
pl_PL[1]: dni
pl_PL[2]: dni

en: delete
pl_PL: usuń

en: deleted?
pl_PL: usunięty?

en: dice
pl_PL: kości

en: edit
pl_PL: edytuj

en: exiftool failed!
pl_PL: exiftool zawiódł!

en: expires
pl_PL: wygasa

en: for an unspecified reason.
pl_PL: z nieokreślonego powodu.

en: for the following reason:
pl_PL: z następującego powodu:

en: from now, which is on
pl_PL: od teraz, czyli

en: has since expired. Refresh the page to continue.
pl_PL: już wygasł. Odśwież stronę, aby kontynuować.

en: hidden
pl_PL: ukryty

en: hour | hours
pl_PL[0]: godzina
pl_PL[1]: godziny
pl_PL[2]: godzin

en: locks thread; replies to it with a link.
pl_PL: blokuje wątek; umieszcza link do nowego.

en: log
pl_PL: dziennik

en: minute | minutes
pl_PL[0]: minuta
pl_PL[1]: minuty
pl_PL[2]: minut

en: modifier
pl_PL: modyfikator

en: never
pl_PL: nigdy

en: new; optional
pl_PL: nowe; opcjonalne

en: no reason
pl_PL: brak powodu

en: no subject
pl_PL: brak tematu

en: none
pl_PL: brak

en: note: does not validate CSS
pl_PL: uwaga: nie sprawdza czy CSS jest poprawny

en: omitted. Click reply to view.
pl_PL: pominięte. Kliknij Odpowiedź aby zobaczyć.

en: public; attached to post
pl_PL: publiczny; dołączony do posta

en: remove
pl_PL: usuń

en: reply
pl_PL: odpowiedź

en: second | seconds
pl_PL[0]: sekunda
pl_PL[1]: sekundy
pl_PL[2]: sekund

en: settings
pl_PL: ustawienia

en: sides
pl_PL: ścian

en: week | weeks
pl_PL[0]: tydzień
pl_PL[1]: tygodnie
pl_PL[2]: tygodni

en: will not expire
pl_PL: nie wygaśnie

en: year | years
pl_PL[0]: rok
pl_PL[1]: lata
pl_PL[2]: lat
