infinity - en to cs_CZ translation catalogue (248 entries)

en: %d result in | %d results in
cs_CZ[0]: %d výsledek v
cs_CZ[1]: %d výsledky v
cs_CZ[2]: %d výsledků v

en: (For file deletion.)
cs_CZ: (Pro smazání souboru.)

en: (No news to show.)
cs_CZ: (Žádné novinky k zobrazení.)

en: (Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.)
cs_CZ: (Vyhledávání je založeno na klíčových slovech a nezohledňuje velikost písmen. Pro vyhledávání přesných frází použij "uvozovky". Hvězdička (*) funguje jako zástupný znak.)

en: (or subnet)
cs_CZ: (nebo subnet)

en: 1 image reply | %count% image replies
cs_CZ[0]: %count% obrázková odpověď
cs_CZ[1]: %count% obrázkové odpovědi
cs_CZ[2]: %count% obrázkových odpovědí

en: 1 post | %count% posts
cs_CZ[0]: %count% příspěvek
cs_CZ[1]: %count% příspěvky
cs_CZ[2]: %count% příspěvků

en: 1 reply | %count% replies
cs_CZ[0]: %count% odpověď
cs_CZ[1]: %count% odpovědi
cs_CZ[2]: %count% odpovědí

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Administration
cs_CZ: Administrace

en: All trademarks, copyrights, comments, and images on this page are owned by and are the responsibility of their respective parties.
cs_CZ: Všechny ochranné známky, copyrighty, komentáře a obrázky na této stránce jsou vlastnictvím svých autorů, kteří za ně nesou zodpovědnost.

en: Allow thread to be bumped
cs_CZ: Povolit oživování vlákna

en: An error has occured.
cs_CZ: Nastala chyba.

en: Anti-spam
cs_CZ: Antispam

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address, across all boards?
cs_CZ: Určitě chceš smazat všechny příspěvky od této IP adresy, na všech boardech?

en: Are you sure you want to delete all posts by this IP address?
cs_CZ: Určitě chceš smazat všechny příspěvky od této IP adresy?

en: Are you sure you want to delete this file?
cs_CZ: Určitě chceš smazat tento soubor?

en: Are you sure you want to delete this?
cs_CZ: Určitě to chceš smazat?

en: Are you sure you want to spoiler this file?
cs_CZ: Určitě chceš zakrýt tento soubor?

en: Ban
cs_CZ: Zabanovat

en: Ban & Delete
cs_CZ: Zabanovat a smazat

en: Ban list
cs_CZ: Banlist

en: Banned!
cs_CZ: Máš ban!

en: Banned?
cs_CZ: Mám ban?

en: Bans
cs_CZ: Bany

en: Boards
cs_CZ: Boardy

en: Body
cs_CZ: Tělo

en: Cannot open themes directory; check permissions.
cs_CZ: Nemůžu otevřít adresář s tématy; prověř oprávnění.

en: Change password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Config editor
cs_CZ: Editor konfigurace

en: Configuration
cs_CZ: Konfigurace

en: Configuring theme: %s
cs_CZ: Konfiguruju téma: %s

en: Confirm action
cs_CZ: Potvrdit akci

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Could not find current version! (Check .installed)
cs_CZ: Nemůžu najít současnou verzi! (Prověř .installed)

en: Couldn't make sense of the URL of the video you tried to embed.
cs_CZ: Nechápu URL videa, co jsi zkusil vložit.

en: Couldn't open board after creation.
cs_CZ: Nemůžu po založení otevřít board.

en: Create new board
cs_CZ: Vytvořit nový board

en: Currently editing raw HTML.
cs_CZ: Právě upravuješ čisté HTML.

en: Dashboard
cs_CZ: Panel

en: Database error:
cs_CZ: Chyba databáze:

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Debug: Anti-spam
cs_CZ: Debug: Antispam

en: Debug: Recent posts
cs_CZ: Debug: Poslední příspěvky

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Post
cs_CZ: Smazat příspěvek

en: Delete all posts by IP
cs_CZ: Smazat všechny příspěvky podle IP

en: Delete all posts by IP across all boards
cs_CZ: Smazat všechny příspěvky podle IP na všech boardech

en: Delete file
cs_CZ: Smazat soubor

en: Discard abuse report
cs_CZ: Zahodit náhlášení

en: Discard all abuse reports by this IP address
cs_CZ: Zahodit všechna nahlášení od této IP adresy

en: Duration
cs_CZ: Doba trvání

en: Edit board
cs_CZ: Upravit board

en: Edit markup instead?
cs_CZ: Nechceš raději upravovat značkovací jazyk?

en: Edit post
cs_CZ: Upravit příspěvek

en: Edit raw HTML instead?
cs_CZ: Nechceš raději upravovat čisté HTML?

en: Edit user
cs_CZ: Upravit uživatele

en: Embed
cs_CZ: Vložit

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error information
cs_CZ: Chybová informace

en: Expired
cs_CZ: Vypršel

en: Expires
cs_CZ: Vyprší

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File:
cs_CZ: Soubor:

en: Flags
cs_CZ: Flagy

en: Flood detected; Post discarded.
cs_CZ: Detekován flood; příspěvek zahozen.

en: Go back
cs_CZ: Návrat

en: IP address notes
cs_CZ: Poznámky k IP adrese

en: IP address/mask
cs_CZ: IP adresa/maska

en: Impossible to move thread; there is only one board.
cs_CZ: Vlákno nelze přesunout; je tu jen jeden board.

en: Installed theme: %s
cs_CZ: Nainstalované téma: %s

en: Invalid board!
cs_CZ: Neplatný board!

en: Invalid image.
cs_CZ: Neplatný obrázek.

en: Invalid security token! Please go back and try again.
cs_CZ: Neplatný bezpečností token! Vrať se, prosím, a zkus to znova.

en: Invalid username and/or password.
cs_CZ: Neplatné uživatelské jméno a/nebo heslo.

en: Invalid username and/or password. Your user may have been deleted or changed.
cs_CZ: Neplatné uživatelské jméno a/nebo heslo. Tvůj uživatel mohl být smazán nebo změněn.

en: Invalid/malformed cookies.
cs_CZ: Neplatné cookies.

en: Leave shadow thread
cs_CZ: Ponechat stínové vlákno

en: Length
cs_CZ: Délka

en: Lock
cs_CZ: Zamknout

en: Lock thread
cs_CZ: Zamknout vlákno

en: Login
cs_CZ: Přihlášení

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit

en: Lurk some more before posting.
cs_CZ: Než něco pošleš, zjisti si, jak to tu chodí.

en: MIME type detection XSS exploit (IE) detected; post discarded.
cs_CZ: Detekován MIME type detection XSS exploit (IE); příspěvek zahozen.

en: Make thread not sticky
cs_CZ: Odlepit vlákno

en: Make thread sticky
cs_CZ: Přilepit vlákno

en: Manage themes
cs_CZ: Správa témat

en: Manage users
cs_CZ: Správa uživatel

en: Maximum file size: %maxsz% bytes<br>Your file's size: %filesz% bytes
cs_CZ: Maximální velikost souboru: %maxsz% bajtů<br>Velikost tvého souboru: %filesz% bajtů

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Moderation log
cs_CZ: Log moderací

en: Move reply
cs_CZ: Přesunout odpověď

en: Move reply to another board
cs_CZ: Přesunout odpověď na jiný board

en: Move thread
cs_CZ: Přesunout vlákno

en: Move thread to another board
cs_CZ: Přesunout vlákno na jiný board

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: New Ban
cs_CZ: Nový ban

en: New PM for
cs_CZ: Nová SZ pro

en: New Reply
cs_CZ: Nová odpověď

en: New Topic
cs_CZ: Nové téma

en: New ban
cs_CZ: Nový ban

en: New board
cs_CZ: Nový board

en: New note
cs_CZ: Nová poznámka

en: New post
cs_CZ: Nový příspěvek

en: News
cs_CZ: Novinky

en: Next
cs_CZ: Další

en: No
cs_CZ: Ne

en: No results.
cs_CZ: Žádné výsledky.

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Noticeboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: PM inbox
cs_CZ: Schránka SZ

en: Page not found.
cs_CZ: Stránka nenalezena.

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Phrase:
cs_CZ: Fráze:

en: Post search is disabled
cs_CZ: Vyhledávání příspěvků není povolené.

en: Post to noticeboard
cs_CZ: Připíchnout na nástěnku

en: Post too long. Click <a href="%s">here</a> to view the full text.
cs_CZ: Příspěvek je příliš dlouhý. Klikni <a href="%s">sem</a> pro zobrazení celého textu.

en: Posting mode: Reply
cs_CZ: Režim příspěvku: odpověď

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Prevent thread from being bumped
cs_CZ: Zakázat oživování vlákna

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Private message
cs_CZ: Soukromá zpráva

en: Query too broad.
cs_CZ: Dotaz je příliš široký.

en: Raw HTML
cs_CZ: Čisté HTML

en: Reason
cs_CZ: Důvod

en: Rebuild
cs_CZ: Přebudovat

en: Rebuilt theme: %s
cs_CZ: Téma přebudováno: %s

en: Recent posts
cs_CZ: Poslední příspěvky

en: Remove ban
cs_CZ: Sundat ban

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: Report
cs_CZ: Nahlásit

en: Report date
cs_CZ: Datum nahlášení

en: Report queue
cs_CZ: Fronta nahlášených příspěvků

en: Reported by
cs_CZ: Nahlásil

en: Return
cs_CZ: Návrat

en: Return to dashboard
cs_CZ: Zpět na panel

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search is case-insensitive and based on keywords. To match exact phrases, use "quotes". Use an asterisk (*) for wildcard.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">You may apply the following filters to your searches: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong>, and <strong>name</strong>. To apply a filter, simply add to your query, for example, <em>name:Anonymous</em> or <em>subject:"Some Thread"</em>. Wildcards cannot be used in filters.
cs_CZ: Vyhledávání je založeno na klíčových slovech a nezohledňuje velikost písmen. Pro vyhledávání přesných frází použij "uvozovky". Hvězdička (*) funguje jako zástupný znak.</p><p style="font-size:8pt;margin:5px">Ve vyhledávání můžeš použít následující filtry: <strong>id</strong>, <strong>thread</strong>, <strong>subject</strong> a <strong>name</strong>. Filtr se aplikuje přidáním např. <em>name:Anonymous</em> nebo <em>subject:"Nějaké vlákno"</em> na konec dotazu. Ve filtrech nelze použít zástupné znaky.

en: Search results
cs_CZ: Výsledky hledání

en: Seen
cs_CZ: Naposledy viděn

en: Select board
cs_CZ: Vybrat board

en: Set
cs_CZ: Nastavit

en: Spoiler File
cs_CZ: Zakrýt soubor

en: Spoiler Image
cs_CZ: Zakrýt obrázek

en: Staff
cs_CZ: Personál

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Sticky
cs_CZ: Přilepené

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Target and source board are the same.
cs_CZ: Cílový a zdrojový board se shodují.

en: Target board
cs_CZ: Cílový board

en: That file <a href="%s">already exists</a> in this thread!
cs_CZ: Tenhle soubor <a href="%s">tu už v tomhle vláknu je</a>!

en: That file <a href="%s">already exists</a>!
cs_CZ: Tenhle soubor <a href="%s">už tu je</a>!

en: That mod <a href="?/users/%d">already exists</a>!
cs_CZ: Tento moderátor <a href="?/users/%d">už existuje</a>!

en: That post doesn't exist…
cs_CZ: Ten příspěvek neexistuje…

en: That theme doesn't exist!
cs_CZ: Toto téma neexistuje!

en: The %s field is required.
cs_CZ: Pole %s je povinné.

en: The %s field was invalid.
cs_CZ: Pole %s je neplatné.

en: The %s field was too long.
cs_CZ: Pole %s je příliš dlouhé.

en: The body was too long.
cs_CZ: Tělo je příliš dlouhé.

en: The body was too short or empty.
cs_CZ: Tělo je příliš krátké nebo prázdné.

en: The file was too big.
cs_CZ: Soubor je příliš velký.

en: The server failed to handle your upload.
cs_CZ: Server nedokázal zpracovat tvůj upload.

en: Themes directory doesn't exist!
cs_CZ: Adresář s tématy neexistuje!

en: There are no active bans.
cs_CZ: Nejsou žádné aktivní bany.

en: There are no boards to search!
cs_CZ: Nejsou tu žádné boardy k prohledávání!

en: There are no reports.
cs_CZ: Nic nebylo nahlášeno.

en: There is already a %s board.
cs_CZ: Board %s už tu je.

en: Thread ID
cs_CZ: ID vlákna

en: Thread has reached its maximum image limit.
cs_CZ: Vlákno dosáhlo limit na počet obrázků.

en: Thread has reached its maximum reply limit.
cs_CZ: Vlákno dosáhlo limit na počet odpovědí.

en: Thread locked. You may not reply at this time.
cs_CZ: Vlákno bylo zamknuto. Teď na něj nemůžeš odpovídat.

en: Thread specified does not exist.
cs_CZ: Dané vlákno neexistuje.

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Too many cites; post discarded.
cs_CZ: Příliš mnoho citací; příspěvek zahozen.

en: Too many cross-board links; post discarded.
cs_CZ: Příliš mnoho odkazů napříč boardy; příspěvek zahozen.

en: Too many links; flood detected.
cs_CZ: Příliš mnoho odkazů; detekován flood.

en: USER WAS BANNED FOR THIS POST
cs_CZ: UŽIVATEL ZA PŘÍSPĚVEK DOSTAL BAN

en: Unban selected
cs_CZ: Vybrán unban

en: Unknown file extension.
cs_CZ: Neznámá přípona souboru.

en: Unlock thread
cs_CZ: Odemknout vlákno

en: Unoriginal content!
cs_CZ: Neoriginální obsah!

en: Unoriginal content! You have been muted for %d seconds.
cs_CZ: Neoriginální obsah! Byl jsi na %d sekund umlčen.

en: Unsupported image format.
cs_CZ: Nepodporovaný formát obrázku.

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: User account
cs_CZ: Uživatelský účet

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Verification
cs_CZ: Ověření

en: View all noticeboard entries
cs_CZ: Zobrazit všechny příspěvky na nástěnce

en: Wait a while before searching again, please.
cs_CZ: Před dalším pokusem o vyhledávání chvíli počkej, prosím.

en: Wrong password…
cs_CZ: Špatné heslo…

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You are banned! ;_;
cs_CZ: Máš ban! ;_;

en: You are muted! Expires in %d seconds.
cs_CZ: Byl jsi umlčen! Mluvit budeš moct až za %d sekund.

en: You are not a mod…
cs_CZ: Nejsi moderátor…

en: You are not banned.
cs_CZ: Nemáš ban.

en: You are only allowed to unban %s users at a time. You tried to unban %u users.
cs_CZ: Najednou můžeš odbanovat jen %s uživatel. Zkusil jsi jich odbanovat %u.

en: You can't report that many posts at once.
cs_CZ: Nemůžeš nahlásit tolik příspěvků najednou.

en: You didn't make a post.
cs_CZ: Nic jsi neposlal.

en: You didn't select anything to delete.
cs_CZ: Nevybral jsi nic ke smazání.

en: You didn't select anything to report.
cs_CZ: Nevybral jsi nic k nahlášení.

en: You don't have permission to do that.
cs_CZ: Na to nemáš oprávnění.

en: You have been banned from
cs_CZ: Máš ban na

en: You have been muted for unoriginal content.
cs_CZ: Byl jsi umlčen za neoriginální obsah.

en: You look like a bot.
cs_CZ: Vypadáš jako robot.

en: You must upload an image.
cs_CZ: Musíš nahrát obrázek.

en: You seem to have mistyped the verification.
cs_CZ: Asi jsi se upsal u ověření.

en: You were banned from
cs_CZ: Dostal jsi ban na

en: You were banned! ;_;
cs_CZ: Měl jsi ban! ;_;

en: You'll have to wait another %s before deleting that.
cs_CZ: Než to budeš moct smazat, budeš muset počkat ještě %s.

en: Your IP address is
cs_CZ: Tvoje IP adresa je

en: Your IP address is listed in %s.
cs_CZ: Tvoje IP adresa figuruje v %s.

en: Your ban was filed on
cs_CZ: Tvůj ban byl zadán

en: Your browser didn't submit an input when it should have.
cs_CZ: Tvůj prohlížeč něco neposlal, i když by měl.

en: Your browser sent an invalid or no HTTP referer.
cs_CZ: Tvůj prohlížeč neposlal žádný nebo poslal neplatný HTTP referer.

en: Your request looks automated; Post discarded.
cs_CZ: Tvůj požadavek vypadá strojově; příspěvek zahozen.

en: all boards
cs_CZ: všechny boardy

en: and
cs_CZ: a

en: at
cs_CZ: v

en: by
cs_CZ: od

en: day | days
cs_CZ[0]: den
cs_CZ[1]: dny
cs_CZ[2]: dnů

en: delete
cs_CZ: smazat

en: deleted?
cs_CZ: smazáno?

en: edit
cs_CZ: upravit

en: expires
cs_CZ: vyprší za

en: for an unspecified reason.
cs_CZ: kvůli blíže neurčenému důvodu.

en: for the following reason:
cs_CZ: s tímto odůvodněním:

en: from now, which is on
cs_CZ: což je v

en: has since expired. Refresh the page to continue.
cs_CZ: od té doby už vypršel. Pro pokračování obnov stránku.

en: hidden
cs_CZ: skryté

en: hour | hours
cs_CZ[0]: hodina
cs_CZ[1]: hodiny
cs_CZ[2]: hodin

en: locks thread; replies to it with a link.
cs_CZ: zamkne vlákno; odpovědi přes odkaz.

en: minute | minutes
cs_CZ[0]: minuta
cs_CZ[1]: minuty
cs_CZ[2]: minut

en: never
cs_CZ: nikdy

en: no reason
cs_CZ: bez důvodu

en: no subject
cs_CZ: bez předmětu

en: omitted. Click reply to view.
cs_CZ: vynecháno. Klikni na Odpovědět pro zobrazení.

en: public; attached to post
cs_CZ: veřejné; připojeno k příspěvku

en: remove
cs_CZ: smazat

en: second | seconds
cs_CZ[0]: sekunda
cs_CZ[1]: sekundy
cs_CZ[2]: sekund

en: week | weeks
cs_CZ[0]: týden
cs_CZ[1]: týdny
cs_CZ[2]: týdnů

en: will not expire
cs_CZ: nevyprší

en: year | years
cs_CZ[0]: rok
cs_CZ[1]: roky
cs_CZ[2]: let
